Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is Sony KD-75X85LU, which is a 75-inch LED TV with a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution. Enjoy amazing contrast and vibrant colours thanks to the support for HDR.
Ask Outlets
Sony KD-75X85LU 75" X85L 4K HDR Full Array LED TV
Or 3 interest-free payments of £332.66/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Sony KD-75X85LU is £998.00. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
This is a nice 75-inch TV from Sony with a great LED display and a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution. Support for High Dynamic Range which gives light and colours a fabulous depth.
With both sound and image provided by Dolby, you get a movie experience as never before. If you're looking for that genuine cinema experience, Dolby is the obvious option. Dolby's sound gives depth, clarity, and details you'd otherwise never notice. Together with Dolby Vision, it provides a seldom seen depth and richness in colour and contrast.
Apart from a 4K resolution you also have HDR - High Dynamic Range. HDR is a technology that displays the colours on a deeper spectrum with greater and clearer contrast between the darker and lighter parts of the image. This gives great depth and details to the visuals which give you the sense of looking out a window rather than watching TV.
Sony KD-75X85LU has a crystal clear resolution that will never cease to impress you. The resolution is 4K Ultra HD, which is four times higher than a normal high-definition TV. Video games and old favourite movies will be elevated and services such as Netflix provides lots of content in 4K, so there are plenty of opportunities to fully utilize the TV's potential.
All in all, is KD-75X85LU a good TV with good features. As far as TVs go, this is one of the most popular TVs on PriceRunner at the moment and the current lowest price is £998. The price is above average for the category, which combined with its features makes this model a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Sony KD-75X85LU |
| Brand | Sony |
Product Properties | |
| Screen Size | 75.0 " |
| Release Year | 2023 |
| Operating System | Google TV |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Colour | Silver |
| Energy Class | F |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| Backlit LED | Yes |
| HFR | No |
| WCG | No |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | LED |
| HDR Type | HLG, HDR10, Dolby Vision |
| Supported video files | HEVC/H.265, VP9, AVC/H.264 |
| VRR | Yes |
| Edgelit LED | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | eARC |
| Features | USB-Recording (PVR) |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Display | |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
Connections | |
|---|---|
| No. of Composite | 1 pcs |
| MHL | No |
| USB Version | USB 2.0 |
| Connections | RJ45 (LAN), Optical S/PDIF, HDMI, Composite |
| HDMI Version | 2.0b, 2.1 |
| CEC | No |
| No. of HDMI | 4 pcs |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless & Streaming | Chromecast, AirPlay |
| Smart Home System | Apple HomeKit, Amazon Alexa |
| Wi-Fi | Yes |
Tuner | |
| Receiver | Twin Tuners |
| Digital Tuner | DVB-T2, DVB-S2 |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos, DTS Digital Surround |
| Speaker output (total) | 20 W |
| Built-in speakers | Stereo |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 300x300 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 103.7 cm |
| Weight (without legs) | 34.3 kg |
| Height (without legs) | 96.0 cm |
| Depth (including legs) | 39.9 cm |
| Width | 167.1 cm |
| Weight (including legs) | 35.8 kg |
| Depth (without legs) | 5.9 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-04-29 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .