Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

With a fast SSD drive, you get a great tower computer. A handy little computer for a variety of needs and tasks.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Acer Aspire TC-1785 Desktop PC Intel®Core i7, 1 is £929.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Desktop computers generally have an advantage over laptops in the sense that they often have more power and more features. More value for money, in a way.
The internal memory (RAM) amounts to 16 GB. A larger memory means that the computer is faster when multitasking. If you are very particular about your computer having all the latest hardware, then you might want to think twice about buying this one. The RAM is a DDR4, as opposed to the more recent DDR5. Depending on your needs, this could still do just fine, however.
In short, this product has a lot of things going for it. The current lowest price is £929, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Acer Aspire TC-1785 Desktop PC Intel®Core i7, 1 |
| Brand | Acer |
Product Properties | |
| Windows Version | Windows 11 Home |
| Included Accessories | Mouse, Keyboard |
| Type | Tower |
| Colour | Black |
| Optical Drive | No |
| Operating System | Windows |
Connections | |
| USB Version | USB 2.0 |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Connections | USB-C, 3.5 mm Jack, HDMI, RJ45 (LAN), USB-A |
| No. of USB-A | 6 pcs |
| No. of HDMI | 1 pcs |
| No. of RJ45 (LAN) | 1 pcs |
| Memory Card Reader | Yes |
Display | |
| Touchscreen | No |
| Monitor | No |
Storage | |
| SSD Size | 1 TB |
| Number of Slots (Total) | 1 |
| Hard Drive | SSD |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 16 GB |
Wireless | |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
Processor | |
| Processor Model | 14700 |
| Processor Cores | 20 |
| Processor Model | 14700 |
| Processor | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 1.5 GHz |
Audio | |
| Sound Card | Yes |
Measures | |
| Weight | 3.5 kg |
| Width | 16.3 cm |
| Depth | 35.0 cm |
| Height | 34.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-08-28 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .