Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
Intel Core i7, 16 GB RAM, GeForce RTX 4070 Super
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Acer Predator Orion 3000 PO3-655 (DG.E45EK.005) is £1,569.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Acer Predator Orion 3000 PO3-655 (DG.E45EK.005) |
| Brand | Acer |
Product Properties | |
| Windows Version | Windows 11 Home |
| Type | Tower |
| Colour | Black |
| Cooling Type | Active Cooling |
| Optical Drive | No |
| Operating System | Windows |
Connections | |
| USB Version | USB 2.0 |
| Number of DisplayPort | 3 pcs |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Connections | USB-C, 3.5 mm Jack, HDMI, RJ45 (LAN), USB-A, DisplayPort |
| No. of USB-A | 7 pcs |
| No. of HDMI | 1 pcs |
| No. of RJ45 (LAN) | 1 pcs |
| Memory Card Reader | No |
Display | |
| Touchscreen | No |
| Monitor | No |
Storage | |
| SSD Size | 1 TB |
| Number of Slots (Total) | 1 |
| Hard Drive | SSD |
Audio | |
| Sound Card | Yes |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 16 GB |
| Memory Support (max) | 64 GB |
| Memory Type | DDR5 |
Processor | |
| Processor Model | 14700F |
| Processor Cores | 20 |
| Processor Model | 14700F |
| Processor | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 1.5 GHz |
Wireless | |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
Graphics | |
| Graphics Card Nvidia | GeForce RTX 4070 Super |
| Graphics Memory | 12 GB |
Measures | |
| Weight | 9.5 kg |
| Width | 17.5 cm |
| Depth | 38.6 cm |
| Height | 38.5 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-09-26 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .