Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Intel Core i7, 32 GB RAM, UHD Graphics 770
Try flexible payments with
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Lenovo ThinkStation P2 30FR004FGE is £1,816.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Lenovo ThinkStation P2 30FR004FGE |
| Brand | Lenovo |
Product Properties | |
| Windows Version | Windows 11 Pro |
| Third-party Certifications | RoHS (Restriction of Hazardous Substances Directive) |
| Included Accessories | Mouse, Keyboard |
| Type | Tower |
| Release Year | 2024 |
| Colour | Black |
| Optical Drive | No |
| Operating System | Windows |
Connections | |
| USB Version | USB 3.2 Gen 2, USB 3.2 Gen 1 |
| Number of DisplayPort | 2 pcs |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Connections | USB-C, 3.5 mm Jack, HDMI, RJ45 (LAN), USB-A, DisplayPort |
| No. of USB-A | 8 pcs |
| No. of HDMI | 1 pcs |
| No. of RJ45 (LAN) | 1 pcs |
| Memory Card Reader | Yes |
Display | |
| Touchscreen | No |
| Monitor | No |
Storage | |
| SSD Size | 1 TB |
| Number of Slots (Total) | 1 |
| Hard Drive | SSD |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 32 GB |
| Number of Slots (Total) | 4 |
| Memory Support (max) | 128 GB |
| Memory Type | DDR5 |
Power Supply | |
| PSU Power | 750 W |
Sustainability Information | |
| Sustainability Third-party Certifications | EPEAT, TCO, Energy Star |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | No |
Audio | |
| Sound Card | Yes |
Graphics | |
| Graphics Card Intel | UHD Graphics 770 |
Processor | |
| Processor Model | 14700KF |
| Processor Cores | 20 |
| Processor Model | 14700K |
| Processor | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 2.5 GHz |
Measures | |
| Weight | 9.7 kg |
| Width | 17.0 cm |
| Depth | 31.5 cm |
| Height | 37.6 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-10-08 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .