Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
This tower computer comes with a SSD hard drive. This could be just the thing you're looking for for your home office.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling HP Z2 G9 Workstation (996V6ET), so the data shown are historical prices.
A handy thing about desktops is that they are easy to upgrade or change components, which can be a bit tricky with laptops. They are also generally cheaper.
The processor is the component in a computer which performs all the calculations and actions we ask it to do. A more powerful CPU means the computer works faster. This computer has an Intel Core i7 processor with a clock speed of 2.5 GHz. This is a 20-core processor to handle a heavier workload. The memory is a quite modern DDR5, so you shouldn't have to worry at all about the performance of the RAM. This computer's SSD drive has a storage capacity of 1 TB.
In short, this product has a lot of things going for it. The current lowest price is £, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | HP Z2 G9 Workstation (996V6ET) |
| Brand | HP |
Product Properties | |
| Windows Version | Windows 11 Pro |
| Included Accessories | Keyboard |
| Type | Tower |
| Colour | Black |
| Optical Drive | No |
| Operating System | Windows |
Connections | |
| USB Version | USB 3.1 Gen 2 |
| Number of DisplayPort | 2 pcs |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Connections | USB-C, 3.5 mm Jack, RJ45 (LAN), USB-A, DisplayPort |
| No. of USB-A | 10 pcs |
| No. of RJ45 (LAN) | 1 pcs |
| Memory Card Reader | No |
Display | |
| Touchscreen | No |
| Monitor | No |
Storage | |
| SSD Size | 1 TB |
| Number of Slots (Total) | 1 |
| Hard Drive | SSD |
Power Supply | |
| PSU Power | 700 W |
Audio | |
| Sound Card | Yes |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 32 GB |
| Number of Slots (Total) | 4 |
| Memory Type | DDR5 |
Wireless | |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Bluetooth | Yes |
Processor | |
| Processor Model | 14700K |
| Processor Cores | 20 |
| Processor Model | 14700K |
| Processor | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 2.5 GHz |
Graphics | |
| Graphics Card Intel | UHD Graphics 770 |
Measures | |
| Weight | 6.2 kg |
| Width | 35.6 cm |
| Depth | 16.9 cm |
| Height | 38.5 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-10-01 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .