Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung Galaxy Tab S8 5G 128GB Pink Gold is £619.99. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
If you find it's not ideal to read the news on your mobile phone, a tablet could be an alternative. You should have no problem reading text or streaming movies on the large 11-inch display. This product also has a very large 8,000 mAh battery.
The pre-installed operative system on this product is Android. OLED and AMOLED displays might struggle in direct sunlight, but LED screens, such as this one, fares better.
Even heavier apps should run smoothly, since the tablet is equipped with a fast octa core processor. The pictures you take with the front camera on this tablet have a resolution of 12 megapixel.
The above mentioned features are some of the benefits with Galaxy Tab S8 5G 128GB. If you compare prices on this tablet on PriceRunner, you will see that its current lowest price is £620. It has a good average rating of 4.7 out of 5 and all of its features make it a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy Tab S8 5G 128GB Pink Gold |
| Brand | Samsung |
Series | |
| Series | Samsung Galaxy Tab S8 |
Product Properties | |
| Release Year | 2022 |
| Colour | Pink |
| Manufacturer Colour | Pink Gold |
| Screen Size | 11.0 " |
| OS Version | Android 12 |
| Operating System | Android |
Communication | |
| SIM Card | Nano-SIM |
Camera | |
| Camera Resolution | 13.0 MP |
| Video Resolution (max) | 1080p (Full HD) |
| Camera Resolution (front) | 12.0 MP |
| No. of Back Cameras | 2 |
| Telephoto Camera | No |
| Ultra-Wide Angle Camera | Yes |
Features | |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Water Resistant | No |
| Keyboard Included | No |
| Facial Recognition | No |
Connections | |
| USB Version | USB 3.2 Gen 2 |
| Connections | USB-C |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Memory Card Reader | Yes |
Display | |
| Screen Resolution | 2560x1600 |
| Pixel Density (PPI) | 274 |
| Active Digitizer (Stylus pen) | No |
| Screen Type | LCD |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Size (max) | 1TB |
| Type of Memory Card | microSDXC |
| Storage Capacity | 128 GB |
Memory | |
| RAM | 8 GB |
Wireless | |
| Miracast (Screen Mirroring) | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WiDi | No |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile Networks | 5G |
Processor | |
| Processor Speed | 3.0 GHz |
| Processor Cores | Octa Core |
| Graphics Processor (GPU) | Adreno 730 |
| System on Chip (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 |
Power Source | |
| Battery Technology | LiPo |
| Battery Capacity | 8000 mAh |
Measures | |
| Depth | 6.3 mm |
| Width | 165.3 mm |
| Weight | 507.0 g |
| Height | 253.8 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-02-10 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .