Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung Galaxy Tab S8+ Wifi 128GB Graphite is £466.52. This is currently the cheapest offer among 8 stores.
If you find it's not ideal to read the news on your mobile phone, a tablet could be an alternative. The very large 12.4-inch display makes reading easy and also comes in handy when watching movies. It has a generously large battery that can last you quite a while.
The pre-installed operative system on this product is Android. OLED and AMOLED displays might struggle in direct sunlight, but LED screens, such as this one, fares better.
Is storage space a priority? Then you're in luck! This tablet has a generous storage space of 128 GB. You can capture your best moments with the camera on the tablet, which has a 13-megapixel resolution.
All in all, Galaxy Tab S8+ Wifi 128GB is a very practical product. You can price compare this tablet on PriceRunner and its current lowest price is £467. It has a good average rating of 4.7 out of 5 and all of its features make it a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy Tab S8+ Wifi 128GB Graphite |
| Brand | Samsung |
Series | |
| Series | Samsung Galaxy Tab S8 |
Product Properties | |
| Release Year | 2022 |
| Colour | Grey |
| Manufacturer Colour | Graphite |
| Screen Size | 12.4 " |
| OS Version | Android 12 |
| Operating System | Android |
Camera | |
| Camera Resolution | 13.0 MP |
| Video Resolution (max) | 2160p (4K) |
| Camera Resolution (front) | 12.0 MP |
| No. of Back Cameras | 2 |
| Telephoto Camera | No |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Ultra-Wide Angle Camera | Yes |
Features | |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Water Resistant | No |
| Keyboard Included | No |
| Facial Recognition | No |
Connections | |
| No. of USB-A | 0 pcs |
| USB Version | USB 3.2 Gen 1 |
| Connections | USB-C |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Memory Card Reader | Yes |
Memory | |
| RAM | 8 GB |
Storage | |
| Memory Card Size (max) | 1TB |
| Type of Memory Card | microSD |
| Storage Capacity | 128 GB |
Display | |
|---|---|
| Screen Resolution | 2800x1752 |
| Pixel Density (PPI) | 272 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Active Digitizer (Stylus pen) | Yes |
| Screen Type | AMOLED |
Wireless | |
| Miracast (Screen Mirroring) | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WiDi | No |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile Networks | No |
Processor | |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Processor Cores | Octa Core |
| System on Chip (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Battery Life | 13.0 h |
| Battery Capacity | 10090 mAh |
Measures | |
| Depth | 5.7 mm |
| Width | 185.0 mm |
| Weight | 567.0 g |
| Height | 285.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-02-10 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .