Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers



*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung Galaxy Tab S9 11" 5G 12GB 256GB Beige is £932.84. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Whether you want to read e-books or scroll through your news feed, this tablet could be a good choice. Reading is easier and images are clearer on the 11-inch display, and it is also well suited for streaming movies. You should not have to charge this tablet all too often.
The eight cores in the processor makes it very fast and it should run most apps without any problem. Not only do you have the camera on the back, as can be expected, but you also have a 12-megapixel selfie camera on the front.
It has a large and clear screen measuring 11 inches, perfect for reading e-books or news articles, as the text becomes very easy to read. Galaxy Tab S9 256GB 5G runs on Android.
As you can tell, there are many good things to say about Galaxy Tab S9 256GB 5G. If you compare prices on this tablet on PriceRunner, you will see that its current lowest price is £933. It is also one of the most popular models. It has a high average rating of 4.8 out of 5 and all of its features make it a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy Tab S9 11" 5G 12GB 256GB Beige |
| Brand | Samsung |
Series | |
| Series | Samsung Galaxy Tab S9 |
Product Properties | |
| Release Year | 2023 |
| Colour | Beige |
| Manufacturer Colour | Beige |
| Screen Size | 11.0 " |
| Operating System | Android |
Communication | |
| SIM Card | Nano-SIM, eSIM |
Camera | |
| Camera Resolution | 13.0 MP |
| Video Resolution (max) | 1080p (Full HD) |
| Camera Resolution (front) | 12.0 MP |
| No. of Back Cameras | 1 |
| Telephoto Camera | No |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Ultra-Wide Angle Camera | Yes |
Features | |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Keyboard Included | No |
| Facial Recognition | No |
Connections | |
| Connections | USB-C |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Memory Card Reader | Yes |
Display | |
| Screen Resolution | 2560x1600 |
| Active Digitizer (Stylus pen) | No |
| Screen Type | OLED |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 8 GB |
Storage | |
| Memory Card Size (max) | 1TB |
| Type of Memory Card | microSD |
| Storage Capacity | 256 GB |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| Graphics Processor (GPU) | Adreno 740 |
| System on Chip (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 |
Wireless | |
| Miracast (Screen Mirroring) | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WiDi | No |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile Networks | 3G, 5G, 4G |
Power Source | |
| Battery Capacity | 8400 mAh |
Measures | |
| Depth | 5.9 mm |
| Width | 254.0 mm |
| Weight | 500.0 g |
| Height | 166.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-07-27 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .