Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for AOC Q32P2 is £197.93. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Regardless of whether you are getting some new hardware for your home office or setting up your very own gaming station, this could be just the thing for you. You should never compromise on quality when it comes to these things.
Depending on what you use it for, the monitor should fulfill certain requirements when it comes to response time and refresh rate. Thanks to the low response time of 4 ms, you're sure to get a good gaming experience. The refresh rate on this model is 75 Hz which is a pretty high number. A higher refresh rate allows the monitor to perform better in the context of high-end gaming.
This model's screen size is 31.5", which makes it one of the larger screens on the market. This model's panel is of the IPS/PLS type, a rarely found type of panel among modern monitors. The aspect ratio of this monitor is 16:9 (Wide) which is the format the majority of modern monitors uses.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction. The current lowest price is £198, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | AOC Q32P2 |
| Brand | AOC |
Product Properties | |
| Panel Type | IPS/PLS |
| Surface Treatment | Matte |
| Contrast | 1000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Camera (built-in) | No |
| Type | Standard |
| Colour | Black |
| Speakers | Yes |
| Adaptive Sync Technology | No |
| Picture-By-Picture | No |
| Screen Size | 31.5 " |
| Energy Class | F |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 4 ms |
| Adjustable Height | No |
| Response Time (Exact Value) | 4.0 ms |
| Resolution | 2560x1440 |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Brightness (Nits) | 250.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 10 bit |
Picture | |
| HDR | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | Yes |
Display | |
| Touchscreen | No |
Design | |
| Pivot 90° | Yes |
| Curved Screen | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Energy Consumption (1000h) | 32.0 kW/h |
| Energy Consumption (In Use) | 35 W |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-03-09 |
Connections | |
|---|---|
| DisplayPort Version | 1.2 |
| Headphone Out | Yes |
| USB | Yes |
| No. of USB (total) | 4 pcs |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| HDMI Version | 1.4 |
| VGA | No |
| USB Type | USB-A |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 2 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Measures | |
| Depth Without Stand | 5.8 cm |
| Weight With Stand | 9.5 kg |
| Width | 73.0 cm |
| Depth With Stand | 27.5 cm |
| Height Without Stand | 43.4 cm |
| Height With Stand | 65.1 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .