Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Thanks to the multi-room feature, you can connect this Bluetooth speaker with other speakers. This product is compatible with Apple so that you can easily access your music.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Audio Pro A15 Dark Grey is £302.50. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Audio Pro has with Surround Speakers made a portable and water-proof speaker. Bring your music to the beach or the picknick in the park. The speaker has a cord to provide a stable power supply, so no battery that can run out in the middle of your favourite song. The external source connects with a wire thanks to the AUX port. No more hassle with wireless connections.
With the multi-room feature, you can connect multiple speakers and play the same music in several rooms. You can start playing the song in one room, continue in another and finish it in yet another. With this wireless speaker, you can connect and stream music from your tablet or phone, for example. You can access any music or podcast you have on your phone.
In summary, there are many great features to Audio Pro A15. Audio Pro A15 costs 303 and is one of the most popular speakers here on PriceRunner. The price is less than average for this category, which makes this speaker a good purchase. If this speaker has the features you need, you'll surely be satisfied with it.
Product | |
|---|---|
| Product name | Audio Pro A15 Dark Grey |
| Brand | Audio Pro |
| Type | Bluetooth Speakers |
Type | |
| Portable | Yes |
Product Properties | |
| No. of Speakers | 1 pcs |
| Colour | Grey |
| IP-Class | IPX2 |
| Manufacturer Colour | Dark Grey |
Audio Features | |
| Frequency Response (min) | 45.0 Hz |
| Speaker Output (RMS) | 40.0 W |
| Frequency Response (max) | 22000.0 Hz |
Features | |
| Features | Water Resistant |
| Physical Buttons | Skip Song, Volume, Play & Pause |
| Multiroom | Yes |
| App Control | Yes |
| Suited for Height Channels | No |
Connections | |
| Outputs | Sub Out |
| Memory Card Reader | No |
| Connections | 3.5 mm Jack |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-04-06 |
Wireless | |
|---|---|
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Chromecast for Audio | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| AirPlay 2 | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Supported Apps | Deezer, Amazon Music, Tidal |
| Wi-Fi Dual Band | 2.4 GHz, 5.0 GHz |
Power Source | |
| Type of Battery | Built-in Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Power Source | AC Mains, Rechargeable Battery |
| Battery Life | 11.0 h |
Measures | |
| Weight | 3.4 kg |
| Height | 20.6 cm |
| Depth | 13.7 cm |
| Width | 28.6 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .