Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A portable Bluetooth speaker is perfect when you want to play music wherever you want. The wireless communication uses Bluetooth to ensure a fast pairing.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Tribit ThunderBox Plus is £16.75. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Tribit brings you this water-proof and portable speaker. A speaker that works just as well for the beach as the house party. The external source connects with a wire thanks to the AUX port. No more hassle with wireless connections. It's very convenient to just be able to charge up the battery before heading out.
This speaker is a practical all-in-one system if you are looking for an easy way to play music at home. It fits best in smaller rooms but would surely work fine in larger spaces as well. Gone are the days of large speakers and multiple machines. This Bluetooth speaker has it all. It has never been easier to access tons of music. Connect this Bluetooth speaker to your phone or tablet and start streaming.
To summarise, there are many great features to ThunderBox Plus. ThunderBox Plus costs 17 and is one of the most popular speakers here on PriceRunner. The price is less than average for this category, which makes this speaker a good purchase. If this speaker has the features you need, you'll surely be satisfied with it.
Product | |
|---|---|
| Product name | Tribit ThunderBox Plus |
| Brand | Tribit |
| Type | Bluetooth Speakers |
Type | |
| Portable | Yes |
Product Properties | |
| Colour | Black |
| IP-Class | IPX7 |
Audio Features | |
| Frequency Response (min) | 80.0 Hz |
| Speaker Output (RMS) | 24.0 W |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Features | |
| Features | Water Resistant, True Wireless Stereo (TWS) |
| Physical Buttons | Volume, Play & Pause |
| Multiroom | No |
| App Control | No |
| Smart Speaker | No |
| Suited for Height Channels | No |
Connections | |
|---|---|
| Connections | 3.5 mm Jack |
Wireless | |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Chromecast for Audio | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless Range | 30.0 m |
| AirPlay 2 | No |
| Wi-Fi | No |
| Spotify Connect | No |
| AirPlay | No |
Power Source | |
| Power Source | Battery |
| Battery Life | 20.0 h |
Measures | |
| Weight | 0.6 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-08-03 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .