Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A portable speaker is great for the boat trip and that's what you get with this Bluetooth speaker from Polaroid. The wireless communication uses Bluetooth to ensure a fast pairing.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Polaroid P1 is £50.48. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Polaroid brings you this water-proof and portable speaker. A speaker that works just as well for the beach as the house party. You can stream music for 10 hours before you have to recharge. You easily connect a source such as a phone or a computer to the AUX port. With a wire you don't have to deal with the problems that wireless connections may bring.
This speaker is a practical solution if you are looking for an easy way to play music in your home. It fits best in smaller rooms but would surely work fine in larger spaces as well. Gone are the days of large speakers and multiple machines. This Bluetooth speaker has it all. Polaroid P1 has Bluetooth. You easily connect it to your phone and get access to any music you have on it. A very easy way to stream music and podcasts wherever you are.
In summary, there are many great features to Polaroid P1. Right now Polaroid P1 costs £50, as you can see here on PriceRunner. The price is below average for this category, which makes this speaker a good purchase. If this speaker has the features you need, you'll surely be satisfied with it.
Product | |
|---|---|
| Product name | Polaroid P1 |
| Brand | Polaroid |
| Type | Bluetooth Speakers |
Type | |
| Portable | Yes |
Product Properties | |
| No. of Speakers | 1 pcs |
| Colour | Blue, Black, Yellow, Red |
| IP-Class | IPX5 |
Audio Features | |
| Frequency Response (min) | 150.0 Hz |
| Speaker Output (RMS) | 10.0 W |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Features | |
| Features | Water Resistant |
| Physical Buttons | Skip Song, Volume, Play & Pause |
| Multiroom | No |
| App Control | Yes |
| Suited for Height Channels | No |
Connections | |
| Memory Card Reader | No |
| Type of USB (not power supply) | USB C |
| Connections | 3.5 mm Jack, USB-C |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-18 |
Wireless | |
|---|---|
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Chromecast for Audio | No |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless Range | 10.0 m |
| AirPlay 2 | No |
| Wi-Fi | No |
| Spotify Connect | No |
| AirPlay | No |
Power Source | |
| Power Source | Battery |
| Battery Life | 10.0 h |
Measures | |
| Weight | 0.3005 kg |
| Height | 10.0 cm |
| Depth | 4.0 cm |
| Width | 10.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .