Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Amazon bring you this Bluetooth speaker which might be the perfect choice for you. With support for Spotify, access to your music is fast and efficient.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Amazon Echo Pop Charcoal is £37.99. This is currently the cheapest offer among 9 stores.
With Amazon Echo Pop 1st Gen, Amazon has created a voice-controlled speaker that will happily play your music and answer your questions. There are no batteries to be charged. Just plug in the speaker and it's good to go. Whether it's a podcast or music you want to listen to, you easily connect to the speaker with Bluetooth and you use your phone as a remote.
A portable and voice-controlled streaming speaker. Ask the speaker to play one of your favourite songs or ask about the weather. More and more manufacturers in home electronics are adding voice control to their products. With this wireless speaker, you can connect and stream music from your phone or tablet, for example. You can access any music or podcast you have on your phone.
As you can see, Amazon Echo Pop 1st Gen is a speaker with many handy features. Amazon Echo Pop 1st Gen costs 38 and is a top-ranked speaker in terms of popularity on PriceRunner. The speaker has a great average review score of 4.7 out of 5, and its features make it a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Amazon Echo Pop Charcoal |
| Brand | Amazon |
| Type | Bluetooth Speakers |
Type | |
| Portable | No |
Product Properties | |
| No. of Speakers | 1 pcs |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Charcoal |
Features | |
| Features | Built-in Microphone |
| Physical Buttons | Volume |
| App Control | Yes |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Smart Speaker | Yes |
| Suited for Height Channels | No |
Connections | |
| Memory Card Reader | No |
Sustainability Information | |
| Sustainability Attributes | Recycled Packaging, Recycled Material |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Wireless | |
|---|---|
| Chromecast for Audio | No |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| AirPlay 2 | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Supported Apps | Apple Music, SiriusXm, Deezer, Amazon Music |
| Spotify Connect | Yes |
| AirPlay | No |
| Wi-Fi Dual Band | 2.4 GHz, 5.0 GHz |
Measures | |
| Weight | 0.196 kg |
| Height | 9.1 cm |
| Depth | 8.3 cm |
| Width | 9.9 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-06-01 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .