Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This Bluetooth speaker might be just the thing you need. Wirelss technology that is supported includes Bluetooth to ensure a fast pairing.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Amazon Owl Echo Dot Kids 5th Generation is £45.99. This is currently the cheapest offer among 10 stores.
Amazon All-new Echo Dot 5th Generation, 2022 from Amazon could be the perfect Bluetooth speaker for your home. With a Bluetooth speaker, your music is never far away, and your phone becomes a convenient remote. Whether intended for your own personal needs or for some form of social gathering, we're sure that this speaker will do just fine.
This speaker is a practical all-in-one system if you are looking for an easy way to play music in your home. It fits best in smaller rooms but would surely work fine in larger spaces as well. Gone are the days of large speakers and multiple machines. This Bluetooth speaker has it all. This speaker has Bluetooth. You easily connect it to your tablet and get access to any music you have on it. A very easy way to stream music from any corner of the globe.
As you can see, Amazon All-new Echo Dot 5th Generation, 2022 is a streaming speaker with many handy features. This is one of the most popular Bluetooth speakers on PriceRunner right now and Amazon All-new Echo Dot 5th Generation, 2022 costs £46. The price is below average for this category, which makes this speaker a good purchase. If this speaker has the features you need, you'll surely be satisfied with it.
Product | |
|---|---|
| Product name | Amazon Owl Echo Dot Kids 5th Generation |
| Brand | Amazon |
| Type | Bluetooth Speakers |
Type | |
| Portable | No |
Product Properties | |
| No. of Speakers | 1 pcs |
| Colour | Green |
Features | |
| Features | Built-in Microphone |
| Physical Buttons | Volume |
| Multiroom | No |
| App Control | Yes |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Smart Speaker | Yes |
Sustainability Information | |
| Sustainability Attributes | Recycled Packaging, Recycled Material |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-09-14 |
Wireless | |
|---|---|
| Chromecast for Audio | No |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| AirPlay 2 | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Supported Apps | Apple Music, Amazon Music, Pandora |
| Spotify Connect | Yes |
| AirPlay | No |
| Wi-Fi Dual Band | 2.4 GHz, 5.0 GHz |
Measures | |
| Weight | 0.304 kg |
| Height | 8.9 cm |
| Depth | 9.9 cm |
| Width | 9.9 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .