Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Lenovo ThinkPad T14s Gen 2 20WM004DUK is £1,699.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
When you are buying a new laptop, the most important thing to consider is what you'll be using it for. This laptop has an integrated graphics card, an Iris Xe Graphic. This means that it can't handle the same workload as a dedicated card can. The quad-core Intel Core i7 processor has a speed that measures up to 2.8 GHz.
Lenovo ThinkPad T14s Gen 2 20WM004DUK is a computer with the Windows operative system. The RAM of this particular model amounts to 16 GB. More RAM allows your computer to handle its tasks faster.
The processor in this is an Intel Core i7. It is a quad-core unit with a clock speed of 2.8 GHz. Thanks to the multi-core processor you can run several applications simultaneously without them interfering with each other. The CPU is the component that performs all the operations we ask the computer to do. A more powerful processor makes the computer faster.
The computer has a 14-inch screen. This model has an Iris Xe Graphic graphics card. It's integrated, which means that the graphics card is built-in on the motherboard. The internal storage is a 512 GB SSD drive.
Lenovo ThinkPad T14s Gen 2 20WM004DUK costs £1700. The price is above average for the category, which combined with is performance makes this computer a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Lenovo ThinkPad T14s Gen 2 20WM004DUK |
| Brand | Lenovo |
Product Properties | |
| Third-party Certifications | RoHS (Restriction of Hazardous Substances Directive) |
| Series | Lenovo ThinkPad |
| Release Year | 2021 |
| Colour | Black |
| Screen Size | 14.0 " |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 10 Pro |
| Brightness (Nits) | 300.0 cd/m2 |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Camera | |
| Webcam Resolution | 1080p (Full HD) |
| Webcam | Yes |
Features | |
| TPM 2.0 | Yes |
| Facial Recognition | No |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| No. of USB-A | 2 pcs |
| No. of USB-C | 2 pcs |
Display | |
| Screen Type | IPS |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Touchscreen | No |
| Screen Surface | Matte |
Memory | |
| RAM | 16 GB |
| Memory Type | LPDDR4X |
Sustainability Information | |
| Sustainability Third-party Certifications | Energy Star, EPEAT, TCO |
Power Source | |
| Battery Life | 23.6 h |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 512 GB |
| Optical Drive | None |
Graphics | |
| Graphics Card Intel | Iris Xe Graphic |
| Dedicated Graphic Card | No |
Processor | |
| Processor Model | 1165G7 |
| Processor | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Processor Model | 1165G7 |
| Processor Cores | 4 |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Measures | |
| Height | 1.7 cm |
| Depth | 22.4 cm |
| Width | 32.8 cm |
| Weight | 1.4 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-21 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .