Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A nice looking watch which has a white dial. The hands are of the conventional, analogue type.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Pulsar PH8245X1 is £45.89. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
A women's watch from Pulsar which runs on batteries and is easy to maintain. You just need to swap the batteries when they run out. This watch should survive getting wet, since it is water protected up to 3 atm (30m). There are several available materials for the strap, for example leather. The watch face, hands and case make for a great design.
With a stainless steel case, you can be sure that the watch will give you many years of use while keeping its nice finish. Stainless steel is a mixture of iron, carbon and chrome, which makes it very resistant to corrosion, rust and other chemical reactions. In other words, you don't need to worry about the watch rusting or being otherwise damaged from moisture.
If you want something more straightforward and relatively low maintenance, this battery-powered PH8245X1 might be a good choice. Unlike a mechanical watch that needs to be wound up now and again, this will keep running until the battery runs out. Battery-powered watches also run very accurately and consistently, so you won't need to adjust it that much.
Water protection on watches can come off as confusing and misleading. It is measured in meters and ATM (atmospheres), in this case, 3 ATM (30m). This has nothing to do with how deep you can dive with the watch, but it is perfectly fine to go swimming with it.
All in all, PH8245X1 is a nice little watch with good features. You can compare prices on this watch here on PriceRunner and at the moment the lowest price is £46. If you compare prices on this product with the rest of the category, you'll see that it is below average, which makes PH8245X1 a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Pulsar PH8245X1 |
| Brand | Pulsar |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Leather |
Measures | |
| Diameter | 36.0 mm |
| Thickness | 10.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-07-06 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Buckle |
| Target Group | Woman |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | White |
| Water Protection | 3 ATM (30m) |
| Type of Index | Index (without numbers), Roman |
| Case Colour | Silver |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Battery |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .