Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a mechanical HDD drive with a 1 TB storage capacity. The rotation speed 7 200 rpm.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Western Digital Black WD1003FZEX 1TB is £86.76. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
In this day and age when we store more things digitally a new internal hard might be just the thing you need to organize your photos and videos. This model is an HDD-type hard drive. It comprises of magnetic discs and has for a long time been the best type of storage medium for large amounts of data. The hard drive's cache memory is 64 MB. The bigger the cache memory, the better.
If you prioritize a higher storage capacity, then this HDD drive might be the thing for you. It is made to be mounted internally. The storage space of this hard drive is 1 TB and the rotation speed is 7 200 rpm.
This product has gotten great reviews. The current lowest price is £87, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Western Digital Black WD1003FZEX 1TB |
| Brand | Western Digital |
Measures | |
| Weight | 690.0 g |
| Width | 101.6 mm |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2013-10-15 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 1000 GB |
| RPM | 7200 rpm |
| Type | HDD |
| Interface | S-ATA 6Gb/s |
| Placement | Internal |
| Cache Memory | 64 MB |
| Form Factor | 3.5" |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .