Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

With 20 TB of storage, this is a good HDD drive if you need a larger storage unit. It has a 7200 rpm rotation speed.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Robert Electronics
Western Digital DC HC560 512 MB 20TB WUH722020ALE6L4
Or 3 interest-free payments of £104.00/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Western Digital Ultrastar DC HC560 512MB 20TB is £312.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
If you need to expand your internal storage, then it might be a good idea to get an internal hard drive. The hard drive's cache memory is 20 TB. The bigger the cache memory, the better. This model is an HDD-type hard drive. It comprises of magnetic discs and has for a long time been the best type of storage medium for large amounts of data.
This mechanical hard drive from Western Digital is built to be mounted inside a computer and gives you reasonably priced storage. You can store up to 20 TB and the size of the cache memory is 512. The cache memory works faster than the hard drive itself and makes it faster.
This product is highly popular on our site. The current lowest price is £312, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Western Digital Ultrastar DC HC560 512MB 20TB |
| Brand | Western Digital |
Product Properties | |
| Size | 20000 GB |
| RPM | 7200 rpm |
| MTBF (mean time between failures) | 2500000 h |
| Type | HDD |
| Interface | S-ATA 6Gb/s |
| Placement | Internal |
| Sustained Transfer Rate | 257.0 MB/s |
| Cache Memory | 512 MB |
| Form Factor | 3.5" |
Wireless | |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
Power Supply | |
| Power Consumption (write) | 6.0 W |
| Power Consumption (read) | 7.0 W |
Measures | |
| Weight | 690.0 g |
| Width | 101.6 mm |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-02-24 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .