Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a mechanical HDD drive with a 4 TB storage capacity. The form factor of this hard drive is 3.5".
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Seagate SkyHawk ST4000VX016 4TB is £101.99. This is currently the cheapest offer among 12 stores.
If you want to expand the internal storage of your portable computer, then this model from Seagate might be a good choice. This hard drive is a so-called HDD drive, which are often seen as reasonably priced considering the high storage capacity. The hard drive's cache memory is 4 TB. The bigger the cache memory, the better.
This mechanical hard drive from Seagate is built to be mounted inside a computer and gives you reasonably priced storage. The storage space of this hard drive is 4 TB and the size of the cache memory is 256. In stead of writing directly to a disc, the data is temporarily stored on the cache memory, which lets the hard drive handle the data transfer quicker.
In short, this product has a lot of things going for it and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £102.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Seagate SkyHawk ST4000VX016 4TB |
| Brand | Seagate |
Product Properties | |
| Size | 4000 GB |
| MTBF (mean time between failures) | 100000 h |
| Type | HDD |
| Interface | S-ATA 6Gb/s |
| Placement | Internal |
| Cache Memory | 256 MB |
| Form Factor | 3.5" |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.25 W |
Power Supply | |
|---|---|
| Power Consumption (write) | 3.7 W |
| Power Consumption (read) | 3.7 W |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Measures | |
| Weight | 490.0 g |
| Width | 101.9 mm |
| Height | 20.2 mm |
| Depth | 147.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-08-17 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .