Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

With 6 TB of storage, this is a good HDD drive if you need a larger storage unit. The rotation speed is 7200 rpm.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling HP 862136-001 6TB, so the data shown are historical prices.
This internal hard drive from HP might be able to replace your old storage unit. With a storage capacity of 6 TB you have every opportunity to save your vacation photos along with all your favourite movies. It has a rotation speed of 7200 rpm. A higher rotation speed means higher performance.
This mechanical hard drive from HP is built to be mounted inside a computer and gives you reasonably priced storage. The storage capacity is 6 TB and the rotation speed is 7200 rpm.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction. The current lowest price is £, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | HP 862136-001 6TB |
| Brand | HP |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-22 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 6000 GB |
| RPM | 7200 rpm |
| Type | HDD |
| Interface | S-ATA 6Gb/s, SAS 12Gb/s |
| Placement | Internal |
| Form Factor | 3.5" |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .