Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

With 4 TB of storage, this is a good hard drive if you need a larger storage unit. It has a 7200 rpm rotation speed.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Seagate IronWolf Pro ST4000NT001 4TB is £153.12. This is currently the cheapest offer among 10 stores.
If you want to expand the internal storage of your portable computer, then this model from Seagate might be a good choice. This model is a conventional hard drive built with rotating magnetic discs. The hard drive's cache memory is 4 TB. The bigger the cache memory, the better.
This type of hard drive gives you the most gigabytes for your money and is perfect if you have a lot of files, applications or games. The storage capacity is 4 TB and the form factor for this model is 3.5".
We're sure that you'll find this product to your satisfaction. The current lowest price is £153, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Seagate IronWolf Pro ST4000NT001 4TB |
| Brand | Seagate |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Measures | |
| Weight | 643.0 g |
| Width | 101.9 mm |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-01 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 4000 GB |
| RPM | 7200 rpm |
| MTBF (mean time between failures) | 2000000 h |
| Type | HDD |
| Interface | S-ATA 6Gb/s |
| Placement | Internal |
| Cache Memory | 256 MB |
| Form Factor | 3.5" |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .