Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This hard drive from Seagate has room for 8,000 GB of data. The form factor of this hard drive is 3.5".
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Seagate IronWolf Pro ST8000NTZ01 8TB is £284.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
If it's time to upgrade the storage on your computer, then you might want to check out this internal hard drive. With a storage capacity of 8,000 GB you have every opportunity to save your vacation photos along with all your favourite movies. The hard drive's cache memory is 256 Mb. The bigger the cache memory, the better.
If you prioritise a higher storage capacity, then this HDD drive might be the thing for you. It is made to be mounted internally. The storage space of this hard drive is 8,000 GB and it has a 3.5" form factor. External 3.5" hard drives must be powered by a separate power adapter.
This product is incredibly popular on our site. The current lowest price is £284, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Seagate IronWolf Pro ST8000NTZ01 8TB |
| Brand | Seagate |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Measures | |
| Weight | 720.0 g |
| Width | 101.9 mm |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-02-13 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 8000 GB |
| RPM | 7200 rpm |
| Type | HDD |
| Interface | S-ATA 6Gb/s |
| Placement | Internal |
| Cache Memory | 256 MB |
| Form Factor | 3.5" |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .