Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a mechanical HDD drive with a 12,000 GB storage capacity. The rotation speed is 7,200 rpm.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Seagate Enterprise Capacity ST12000NM0017 12TB, so the data shown are historical prices.
Time for a new hard drive for your computer? Then maybe this model from Seagate could suit you. This model's cache memory is 256 Mb. This model's capacity caps at 12,000 GB, which is plenty of space for whichever files you want to save.
HDD is a conventional type of hard drive and a perfect way of expanding the storage on your computer. It can store 12,000 GB and it has a 3.5" form factor. The advantage of 3.5" models is that price per gigabyte is lower than fop 2.5" models.
In short, this product has a lot of things going for it and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Seagate Enterprise Capacity ST12000NM0017 12TB |
| Brand | Seagate |
Measures | |
| Weight | 650.0 g |
| Width | 101.6 mm |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-07-31 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 12000 GB |
| RPM | 7200 rpm |
| Type | HDD |
| Interface | S-ATA 6Gb/s |
| Placement | Internal |
| Cache Memory | 256 MB |
| Form Factor | 3.5" |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .