Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

With 6 TB of storage, this is a good hard drive if you need a larger storage unit. The rotation speed 7 200 rpm.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Western Digital Red Pro WD6003FFBX 6TB is £264.56. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
If you want to expand the internal storage of your laptop, then this model from Western Digital might be a good choice. The cache memory on this model is 256 MB. The existence of a cache memory makes transferring data to the hard drive a faster process. With a storage capacity of 6 TB you have every opportunity to save your vacation photos along with all your favourite movies.
If you have a lot of images, games or movies on your computer, then you need a lot of storage space. This HDD drive is a lot of bang for the buck. It can store 6 TB and the form factor for this model is 3.5". The advantage of 3.5" models is that price per gigabyte is lower than fop 2.5" models.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £265.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Western Digital Red Pro WD6003FFBX 6TB |
| Brand | Western Digital |
Product Properties | |
| Size | 6000 GB |
| RPM | 7200 rpm |
| MTBF (mean time between failures) | 1000000 h |
| Type | HDD |
| Interface | S-ATA 6Gb/s |
| Placement | Internal |
| Cache Memory | 256 MB |
| Form Factor | 3.5" |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Energy Facts | |
|---|---|
| Power Consumption (Standby) | 0.4 W |
Power Supply | |
| Power Consumption (write) | 7.2 W |
| Power Consumption (read) | 7.2 W |
Measures | |
| Weight | 720.0 g |
| Width | 101.6 mm |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-04-20 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .