Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This hard drive from Seagate has room for 14 TB of data. This model's rotation speed is 7 200 rpm.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Seagate IronWolf Pro ST14000NE0008 14TB is £279.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
If you need to upgrade the storage on your laptop, then you might want to check out this internal hard drive. The hard drive's cache memory is 256 MB. The bigger the cache memory, the better. Traditionally, the HDD drive has been the best way of storing large amounts of data since they are very reasonably priced and has a high capacity.
This hard drive can be used to expand or upgrade your existing storage unit. The storage capacity is 14 TB and the size of the cache memory is 256. Thanks to temporary storage on the cache memory, writing data to this hard drive is faster.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £279.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Seagate IronWolf Pro ST14000NE0008 14TB |
| Brand | Seagate |
Power Supply | |
| Power Consumption (write) | 7.9 W |
| Power Consumption (read) | 0.8 W |
Measures | |
| Weight | 690.0 g |
| Width | 101.9 mm |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-02-06 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 14000 GB |
| RPM | 7200 rpm |
| MTBF (mean time between failures) | 1200000 h |
| Type | HDD |
| Interface | S-ATA 6Gb/s |
| Placement | Internal |
| Sustained Transfer Rate | 250.0 MB/s |
| Cache Memory | 256 MB |
| Form Factor | 3.5" |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .