Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This baby seat is best used for smaller children, since it is rear-facing. Seating your child is easier due to the fact that the seat rotates
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Joie i-Snug 2 Shale is £95.00. This is currently the cheapest offer among 8 stores.
This model comes in several different colours, among them black. So it should not be at all difficult to find one that matches the interior of your car. The fact that you mount this seat using the seat belt means it can be used in practically any car, which might not be the case if it needs to be mounted on an Isofix base.
This product is highly popular on our site and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £95.
Product | |
|---|---|
| Product name | Joie i-Snug 2 Shale |
| Brand | Joie |
| Type | Baby Seats |
Measures | |
| Width | 43.5 cm |
| Depth | 65.0 cm |
| Weight | 3.35 kg |
| Height | 57.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-04-06 |
Product Properties | |
|---|---|
| User height (max) | 75 cm |
| Direction | Rear |
| Safety Standards | i-Size, UN R129 |
| User Weight (Min) | 0.0 kg |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Shale |
| Type of Belt | 3-Points |
| User height (min) | 40 cm |
| User Weight (Max) | 13.0 kg |
| Mounting Option | Seat Belt |
| Features | Side Impact Protection (ASIP), Carry Handle, Washable Covering, Adjustable Head Rest, Rotatable |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .