Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This booster seat is a forward-facing model. You can easily remove the cover and wash it if necessary
Robert Dyas
Cozy N Safe Augusta Ezfix Group 2/3 - Black/Grey, Black
Or 3 interest-free payments of £15.99/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Cozy N Safe Augusta EZFix is £47.99. This is currently the cheapest offer among 8 stores.
The seat itself weighs 5.05 kilograms. That is quite light for this kind of product, so it should be no problem carrying it once that need arises. It complies with the ECE R44 safety standard. This guarantees that you'll be getting a properly safe product.
In short, this product has a lot of things going for it and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £48.
Product | |
|---|---|
| Product name | Cozy N Safe Augusta EZFix |
| Brand | Cozy N Safe |
| Type | Booster Seats |
Measures | |
| Width | 48.0 cm |
| Depth | 51.0 cm |
| Weight | 5.05 kg |
| Height | 68.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-10-22 |
Product Properties | |
|---|---|
| Direction | Front |
| Safety Standards | ECE R44 |
| User Weight (Min) | 15.0 kg |
| Colour | Black |
| Type of Belt | 3-Points |
| User Weight (Max) | 36.0 kg |
| Mounting Option | Seat Belt, Isofix |
| Features | Side Impact Protection (ASIP), Washable Covering, Adjustable Head Rest |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .