• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances
Police Legend for Man EdP 50ml

Police Legend for Man EdP 50ml

Compare
The difference between parfum and eau de parfum is a slightly lower perfume concentration. This particular fragrance is first and foremost aimed towards men.

·

Popularity

11299

in

Eau de Parfum
From 3 payments of £7.65/mo. with
30 ml£14.41
50 ml£22.95
100 ml£14.68
AD

From OnBuy

Police Legend Men 50ml EDP Spray

Free shipping, 2-6 days
£25.00

The Fragrance Counter

Police Legend for Men Eau De Parfum 50ml

Lowest price

£22.95

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Related products

Show all
We have picked out a selection of products that might interest you.
Dior Sauvage EdP 60 ml 60ml
100+
100+ watching
Dior Sauvage EdP 60 ml 60ml
£75.65
£1,260.83/L
Creed Aventus EdP 100ml
200+
200+ watching
Creed Aventus EdP 100ml
£249.99
£2,499.90/L
Montblanc Explorer EdP 100ml
100+
100+ watching
Montblanc Explorer EdP 100ml
£45.95
£459.50/L
Armani Stronger With You Intensely EdP 50ml
200+
200+ watching
Armani Stronger With You Intensely EdP 50ml
£76.06
£1,521.20/L
Emporio Armani Stronger with You Intensely EdP 50ml
Emporio Armani Stronger with You Intensely EdP 50ml
£47.73
£954.60/L
Afnan Supremacy Collector's Edition EdP 100ml
-11%
Afnan Supremacy Collector's Edition EdP 100ml
£40
£400.00/L
Valentino Born in Roma Intense Uomo EdP 100ml
100+
100+ watching
Valentino Born in Roma Intense Uomo EdP 100ml
£76.80
£768.00/L

Product details

Lowest price for Police Legend for Man EdP 50ml is £22.95. This is currently the cheapest offer among 3 stores.

Just a slight sprinkle of perfume might be just the thing that makes that little bit of extra difference when you're dressed up and about to go out. Either way, it can't hurt to have a bottle at home in case the situation calls for it.

  • For men
  • Made by Police
  • Compact 50 ml bottle
  • Eau de parfum

If you are at all conscious about putting a bottle of fragrance in your checked bag, then you might want to consider this one. It's small enough to be allowed to go in your carry-on.

This Police men's fragrance is of the type eau de parfum. Not to be confused with regular parfums, an eau de parfum has a lower concentration of perfume oils and is, therefore, a bit more delicate and light. That being said, it should still last most of the day before wearing off.

If we compare average prices for all products in this category, then this fragrance has a price which is below average, which might suit those on a budget. If you compare prices on this fragrance on PriceRunner you will see that the lowest price at the moment is £23.

Compare:

Features

Product

Product namePolice Legend for Man EdP 50ml
BrandPolice
TypeEau de Parfum

Additional Info

Created at PriceRunner2017-10-04

Product Properties

GenderMale
Volume50.0 ml

Feedback

The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.