Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This straightener has ceramic tiles, for an even temperature. A maximum temperature of 235°C is great for those who have thicker hair.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Remington Pearl S9500 Black is £37.98. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
This straightener from Remington is a great tool to get styled hair quickly and easily. You will get stylish and fresh hair in just a couple of minutes with a straightener. The straightener's ceramic plates have properties that make them, in addition to flattening the hair, also extra gentle on the hair.
The straightener has a built-in, digital display in the handle that shows you the current settings. It has a swivel cord, which allows you to move however you want.
It only needs 10 seconds to reach its maximum temperature of 235°C, so it will be ready to use in no time!
As you can tell, there are many great things to be said about Pearl S9500. This is one of the most popular models on PriceRunner and currently it has a lowest price of £38. It has a high average rating of 4.5 out of 5, which makes it one of the top straighteners on Pricerunner.
Product | |
|---|---|
| Product name | Remington Pearl S9500 Black |
| Brand | Remington |
| Type | Hair Straighteners |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2010-10-05 |
Product Properties | |
|---|---|
| Properties | Digital Display, Ceramic, Automatic Shut-Off, Swivel Cord, Sleeve Included, Fast Heating |
| Automatic Shut-Off | 60 min |
| Temperature (min) | 150.0 °C |
| Heating Time | 10 sec |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Black |
| Temperature (max) | 235.0 °C |
| Cord Length | 300.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .