Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Remington Remington S9300 comes equipped with automatic shut-off, so it doesn't matter if you forget to turn it off. The cord has a generous length of 300 cm.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Remington S9300 is £39.98. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Remington Remington S9300 helps you to get straight or curly hair with awesome results. You will get stylish and fresh hair in just a couple of minutes with a straightener. Straighteners are easy to bring in the bag because they require hardly any storage space.
It has a swivel cord, which allows you to move however you want. When travelling, you might find the included sleeve to be of good use. Putting the styler in a sleeve keeps it and your other belongings from getting damaged.
With a cord length of 300 centimetres, you don't have to think too much about where the nearest electrical outlet is. It has a swivel cord, which allows you to move however you want.
As you can tell, there are many great things to be said about Remington S9300. This is one of the most popular models on PriceRunner and currently it has a lowest price of £40. It has a high average rating of 4.8 out of 5, which makes it one of the top straighteners on Pricerunner.
Product | |
|---|---|
| Product name | Remington S9300 |
| Brand | Remington |
| Type | Hair Straighteners |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-12-02 |
Product Properties | |
|---|---|
| Properties | Ionic, Digital Display, Ceramic, Automatic Shut-Off, Swivel Cord, Sleeve Included, Fast Heating |
| Automatic Shut-Off | 60 min |
| Temperature (min) | 150.0 °C |
| No. of Heat Settings | 9 |
| Heating Time | 15 sec |
| Colour | Blue |
| Temperature (max) | 230.0 °C |
| Cord Length | 300.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .