Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Revamp Revamp Progloss Wide Ultra X Shine ST-2000 might be just the hair styler your need. You can also use it to make natural curls.
From Salons Direct
REVAMP Wide Ultra X Shine Ceramic Hair Straightener
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Revamp Progloss Wide Ultra X Shine ST-2000 is £59.94. This is currently the cheapest offer among 8 stores.
Style your hair easily with Revamp Progloss Wide Ultra X Shine ST-2000 from Revamp. You will get stylish and fresh hair in just a couple of minutes with a straightener. Straighteners are easy to bring in the bag because they require hardly any storage space.
One neat thing about this straightener is that it heats up quickly. This should make using it very care-free since you don't have to panic if you forgot to plug it in. It has a swivel cord, which allows you to move however you want.
It only needs 15 seconds to reach its maximum temperature of 235°C, so it will be ready to use in no time!
Above mentioned features are just some of the advantages with Revamp Progloss Wide Ultra X Shine ST-2000. In the category of straighteners, this is currently one of the most popular models on PriceRunner and right now the lowest price is £60. The price is below average for the category, which makes this straightener an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Revamp Progloss Wide Ultra X Shine ST-2000 |
| Brand | Revamp |
| Type | Hair Straighteners |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
| Weight | 470.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-18 |
Product Properties | |
|---|---|
| Properties | Ionic, Digital Display, Ceramic, Automatic Shut-Off, Swivel Cord, Fast Heating |
| Automatic Shut-Off | 60 min |
| Temperature (min) | 80.0 °C |
| Heating Time | 15 sec |
| Colour | Black |
| Temperature (max) | 235.0 °C |
| Cord Length | 300.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .