Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This model could potentially do wonders for your hair. The cord has a generous length of 300 cm.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Babyliss Elegance 235 Straightener is £40.45. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Elegance 235 Straightener from Babyliss is a great tool to get styled hair quickly and easily. A straightener can do wonders for dry hair and will give it a straight and shiny look. If you have the right feeling, you can also use this straightener to curl your hair, which makes it an ultimate multi-tool.
It has a swivel cord, so you can turn and move the straightener anyway you like. Did you remember to turn it off? No problem, it does it automatically. No need to double check if you unplugged the cord.
Three different temperature settings make this a flexible product, as different hair types require different temperatures. If you have very thin hair, for example, it's best to use a lower temperature.
All in all, Elegance 235 Straightener is a product with great features. If you price compare this product on PriceRunner, you will see that it currently has a lowest price of £40. The price is below average for the category, which makes this straightener an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Babyliss Elegance 235 Straightener |
| Brand | Babyliss |
| Type | Hair Straighteners |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
| Weight | 539.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-17 |
Product Properties | |
|---|---|
| Properties | Ceramic, Automatic Shut-Off, Swivel Cord, Sleeve Included, Fast Heating |
| No. of Heat Settings | 3 |
| Heating Time | 15 sec |
| Colour | Silver |
| Temperature (max) | 235.0 °C |
| Cord Length | 300.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .