Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This BPA-free blender from VonShef is able to give you healthy smoothies in just a couple of minutes. If you are, for example, blending frozen things, the pulse function might come
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for VonShef 4-In-1 is £37.99. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
You might think that a blender has very few uses, but you'd be mistaken. The avid smoothie drinker will find that it's much easier to experiment with ingredients and flavours with a properly good blender. If you get one that's powerful enough, it'll make quick work of ice cubes and frozen ice alike. Don't let kitchen work feel like a chore anymore.
As for the capacity of the pitcher, it has a volume of 1,000 ml. Given the size of the picture, you won't be able to make smoothies for the whole family in one go, but a couple of servings shouldn't be a problem.
While this blender has some plastic parts, all of them are completely BPA free. BPA is a harmful substance found in some plastics.
The price is below average for the category, which makes this blender an affordable purchase. Currently, the lowest price on this product is £38, but feel free to compare the price between different retailers to find the best deal for you
Product | |
|---|---|
| Product name | VonShef 4-In-1 |
| Brand | VonShef |
| Type | Smoothie Blenders |
Power Source | |
| Power | 380 W |
Measures | |
| Weight | 2.9 kg |
| Height | 17.0 cm |
| Width | 13.0 cm |
| Depth | 12.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-02-24 |
Product Properties | |
|---|---|
| Capacity (Pitcher) | 1000.0 ml |
| Colour | Silver |
| Manufacturer Colour | Silver |
| Features | Tamper, BPA-Free, Pulse Function, Adjustable Speed, Ice Crusher |
| No. of Included Pitchers / Mugs | 5 pcs |
| No. of Speeds | 2 |
| No. of Programs | 3 |
| Program | Smoothie, Dry Goods, Soup |
| No. of Blades on Knife | 4 pcs |
| Pitcher Material | Plastic |
| Base Material | Stainless Steel |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .