Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

With this stylish mixer you can mix your milkshake in the jug, ready to serve in just a few minutes. If you need to use very precise amounts, you can use the measurement indicator
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Smeg 50's Style Retro PBF01BLUK is £90.00. This is currently the cheapest offer among 9 stores.
You might think that a blender has very few uses, but you'd be mistaken. Upgrading to a newer and more powerful blender gives you all kinds of new options when making your smoothies. Tired of mixing the pancake batter by hand? Just toss all the ingredients into the blender and sit back while it works its magic. Don't let kitchen work feel like a chore anymore.
To make the blending even more efficient, the knife on this blender has four blades.
The measurement indicators in the pitcher saves you time and trouble in the event that you need to use very specific amounts.
This is one of the most popular blenders on PriceRunner and currently it has a lowest price of £90. The price is below average for the category, which makes this blender an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Smeg 50's Style Retro PBF01BLUK |
| Brand | Smeg |
| Type | Smoothie Blenders |
Power Source | |
| Power | 300 W |
Measures | |
| Weight | 1.8 kg |
| Height | 32.5 cm |
| Width | 14.0 cm |
| Depth | 14.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-06-05 |
Product Properties | |
|---|---|
| Capacity (Pitcher) | 600.0 ml |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Gloss Black |
| Features | Measurement Indicator on the Pitcher, BPA-Free, Dishwashable Parts, Adjustable Speed |
| No. of Included Pitchers / Mugs | 2 pcs |
| No. of Speeds | 2 |
| No. of Programs | 1 |
| Program | Smoothie |
| No. of Blades on Knife | 4 pcs |
| Pitcher Material | Tritan Plastic |
| Base Material | Plastic, Stainless Steel |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .