Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This stylish blender is great when you want to mix a tasty smoothie for breakfast. With dishwashable parts, it's both quick and easy to use the blender.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Smeg 50's Style PBF01RDUK is £88.99. This is currently the cheapest offer among 19 stores.
A blender can be an amazingly useful tool for any kitchen. Is your old smoothie struggling a bit with certain fruits and veggies? Perhaps you should invest in a more powerful one. If you get one that's powerful enough, it'll make quick work of ice cubes and frozen ice alike. Don't let kitchen work feel like a chore anymore.
Looking to add a splash of colour to your kitchen? Then this blender might be the thing for you. It comes in a quite bold red colour.
Some blenders are a bit troublesome since you have to wash the parts by hand. Not so with this one, just throw the parts in the dishwasher.
The price is below average for the category, which makes this blender an affordable purchase. This is one of the most popular blenders on PriceRunner and currently it has a lowest price of £89.
Product | |
|---|---|
| Product name | Smeg 50's Style PBF01RDUK |
| Brand | Smeg |
| Type | Smoothie Blenders |
Power Source | |
| Power | 300 W |
Measures | |
| Weight | 1.8 kg |
| Height | 33.5 cm |
| Width | 14.2 cm |
| Depth | 13.6 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-07-08 |
Product Properties | |
|---|---|
| Capacity (Pitcher) | 600.0 ml |
| Colour | Red |
| Manufacturer Colour | Red |
| Features | BPA-Free, Dishwashable Parts, Adjustable Speed, Cord Storage |
| No. of Included Pitchers / Mugs | 2 pcs |
| No. of Speeds | 2 |
| Program | Smoothie |
| Revolutions Per Minute | 22000 rpm |
| Pitcher Material | Tritan Plastic |
| Base Material | Plastic, Stainless Steel |
| Cord Length | 100.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .