Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a stylish blender where you mix your smoothie directly in the included jug. There is a measurement indicator on the pitcher, which is of course convenient.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Smeg Retro 50's Style PBF01PBUK is £99.00. This is currently the cheapest offer among 15 stores.
You'd be surprised how many tasks in your kitchen that are made easier with a blender. Is your old smoothie struggling a bit with certain fruits and veggies? Perhaps you should invest in a more powerful one. Tired of mixing the pancake batter by hand? Just toss all the ingredients into the blender and sit back while it works its magic. Don't let kitchen work feel like a chore anymore.
There's just one available colour for this blender, blue, but regardless of how you've decorated your kitchen you are sure to find that it will fit in nicely.
If you need to use very specific amounts of certain ingredients, it could be useful that the pitcher for this blender has measurement indicators.
In the category of blenders, this is currently one of the most popular models on PriceRunner and right now the lowest price is £99. The price is below average for the category, which makes this blender an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Smeg Retro 50's Style PBF01PBUK |
| Brand | Smeg |
| Type | Blenders with Jug |
Power Source | |
| Power | 300 W |
Measures | |
| Weight | 1.8 kg |
| Height | 33.5 cm |
| Width | 14.2 cm |
| Depth | 13.6 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-06-05 |
Product Properties | |
|---|---|
| Capacity (Pitcher) | 600.0 ml |
| Colour | Blue |
| Manufacturer Colour | Pastel Blue |
| Features | Measurement Indicator on the Pitcher, BPA-Free, Adjustable Speed, Cord Storage |
| No. of Included Pitchers / Mugs | 2 pcs |
| No. of Speeds | 2 |
| No. of Programs | 1 |
| Program | Smoothie |
| No. of Blades on Knife | 4 pcs |
| Revolutions Per Minute | 22000 rpm |
| Pitcher Material | Tritan Plastic |
| Base Material | Plastic, Stainless Steel |
| Cord Length | 100.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .