Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a blender where you mix your smoothie directly in the included jug. Mix smoothies for the whole family, thanks to the 2,000 ml jug.
Cremashop
Sage SBL 920 BSS The Super Q Blender
Or 3 interest-free payments of £174.46/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Sage The Super Q is £523.40. This is currently the cheapest offer among 9 stores.
You'd be surprised how many tasks in your kitchen that are made easier with a blender. The avid smoothie drinker will find that it's much easier to experiment with ingredients and flavours with a properly good blender. Tired of mixing the pancake batter by hand? Just toss all the ingredients into the blender and sit back while it works its magic. For the large and smaller things, a blender comes well in hand.
Given the power of the 2,400-watt motor, in this blender, you'll have no trouble at all blending frozen fruit or chop up ice cubes, for example.
If something sticks to the side of the pitcher, you can always use a knife or spoon to push it down. But this blender comes with a tamper that will do that job very nicely.
If you price compare this product on PriceRunner, you will see that it currently has a lowest price of £523. It has a high average rating of 4.7 out of 5.
Product | |
|---|---|
| Product name | Sage The Super Q |
| Brand | Sage |
| Type | Blenders with Jug |
Power Source | |
| Power | 2400 W |
Measures | |
| Height | 46.0 cm |
| Width | 21.0 cm |
| Depth | 27.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-05-24 |
Product Properties | |
|---|---|
| Capacity (Pitcher) | 2000.0 ml |
| Colour | Silver |
| Features | Measurement Indicator on the Pitcher, Cleaning Program, Tamper, BPA-Free, Pulse Function, Display, Ice Crusher, Variable Speed Control |
| No. of Included Pitchers / Mugs | 3 pcs |
| No. of Speeds | 12 |
| No. of Programs | 4 |
| Program | Smoothie, Dry Goods, Soup, Green Smoothies |
| No. of Blades on Knife | 4 pcs |
| Pitcher Material | Tritan Plastic |
| Base Material | Stainless Steel |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .