Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Sony HT-S400 is £198.99. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
A really good movie requires equally good sound, so it may be worth investing in a home cinema system. This home cinema system enhances your audio experience and makes your movies more vivid. The subwoofer provides a powerful bass sound and the extra push that may be needed for a wonderful experience. Sony HT-S400 is a system that provides a greater movie experience thanks to great sound quality.
Sony HT-S400 is a home cinema system with larger speakers, to provide a more powerful movie experience. Maximize the movie experience and enhance the cinema feeling This is a home cinema that in all simplicity gives a greater feeling when it comes to movies and video games.
All-in-all is Sony HT-S400 from Sony a highly practical product with great features. This is one of the most popular home cinema systems on PriceRunner at the moment och and has a current lowest price of £199. The price is below average for the category, which makes this model a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Sony HT-S400 |
| Brand | Sony |
| Type | Soundbars |
Type | |
| Subwoofer | Yes |
| Connection on Subwoofer | Wireless |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Picture | |
| 3D Pictures | No |
Features | |
| Voice Control | No |
| Automatic Calibration | No |
| Multiroom | No |
| (ARC) Audio Return Channel | ARC |
| DSP | No |
| Remote Control | Yes |
| App Control | No |
Audio | |
| Channel Separation | 2.1 |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-06-01 |
Connections | |
|---|---|
| No. of HDMI | 1 pcs |
| No. of Optical S/PDIF | 1 pcs |
| Connections | Optical S/PDIF, HDMI |
| Outputs | HDMI |
| No. of HDMI Out | 1 pcs |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth Codec | SBC |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth Version | 5.0 |
Measures | |
| Weight (Subwoofer) | 7.3 kg |
| Depth (Subwoofer) | 40.0 cm |
| Height (Subwoofer) | 38.7 cm |
| Width (Subwoofer) | 19.2 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .