Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This gaming headset, made by OTL Technologies, is well suited for children. This is a user-friendly model, since it has built-in buttons to adjust the volume.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for OTL Technologies Pokemon Pikachu Interactive is £8.99. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
A gaming headset that is well suited for any game imagineable. It has a cord with a length of 1.5 metres and has a practical design. Put on this headset and plunge into a world of dragons, aliens and heroes!
With a really good gaming headset, gaming becomes a lot more fun. Integrated controls for the volume lets you lower or raise the volume with the push of a button, instead of having to use your computer for that.
This gaming headset has an on-ear-design, which makes them more light-weight and compact than most over-ear models. With the built-in microphone you can also use this headset for voice calls.
This is a popular product with a current lowest price of £9. It has several built-in features, which makes it a very useful model. Get a whole new gaming experience with this awesome headset from OTL Technologies.
Product | |
|---|---|
| Product name | OTL Technologies Pokemon Pikachu Interactive |
| Brand | OTL Technologies |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | On-Ear |
| Gaming Headset | Yes |
Product Properties | |
| Colour | White, Red |
Audio Features | |
| Impedance | 32.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 40.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Power Handling Capacity | 50.0 mW |
| Sensitivity | 94.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | 3.5mm |
Design | |
| Suitable for | Children |
Wireless | |
| Bluetooth | No |
| Multipoint | No |
Features | |
|---|---|
| Console | Playstation 5, Playstation 4, Xbox |
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | Yes |
| Buttons & Controls | Volume |
| Voice Control | No |
| Wireless | No |
| Detachable Cable | Yes |
Measures | |
| Weight | 175.0 g |
| Cable Length | 1.5 m |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-10-05 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .