Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

NR1609 is a surround amplifier where each channel has a specific task to enclose you in a glorious sound bubble. Among the supported audio formats you'll find DTS 5.1 and Dolby Tru
HyperFi
Marantz NR1609 Slimline 7.1 AV Receiver Silver NR-1609
Or 3 interest-free payments of £133.33/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Marantz NR1609 is £399.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Marantz brings you this surround amplifier whose purpose is to power your speakers. If you want a multi-speaker stereo system, then this amplifier has as many as seven speaker connections.
With a good surround amplifier you can make movies and TV shows something spectacular. An amplifier has more affect on the sound than you think. Dolby Atmos enhances your movie experience by letting you connect ceiling-mounted speakers for a great sound image. Your music becomes even more accessible thanks to the Bluetooth connectivity. It can play any music you have on your phone or tablet. This surround amplifier has automatic speaker calibration to make it easier to get the settings just right.
This model has a high review average of 4.12 out of 5 and all its features make it a great purchase. NR1609 has a lowest price of £400, as you can see here on PriceRunner, but make sure to compare different retailers to find the very best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Marantz NR1609 |
| Brand | Marantz |
Type | |
| Type of surround setup | 7.2 |
| RIAA (Phono) Amplifier Type | MM |
| Tube Amplifier | No |
| Surround with Height Channels | 5.1.2 |
| Portable | No |
| Type of Amplifier | Surround Amplifier |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Picture | |
| Supported Video Formats | 720p, 1080i, 480p, 576p, 2160p (4K), 480i, 576i, 1080p (Full HD) |
| HDR Type | HLG, Dolby Vision |
| Upscaling of Image | Yes |
| Frame Rate | 60p, 30p, 24p, 50p |
| HDR | Yes |
| 3D | Yes |
Features | |
| Multi-Zone | Yes |
| DAC Resolution | 192kHz/24-bit |
| Remote Control | Yes |
| Automatic Speakers Calibration | Yes |
| Built-in DAC | Yes |
| Bridgeable | No |
| App Control | Yes |
| Certification | CEC (Consumer Electronics Control) |
| DSP | No |
| Type of Calibration | Audyssey MultEQ |
| Voice Control | Yes |
| ARC | ARC |
Display | |
| Display | Yes |
Watt | |
| Output per Channel (6 ohm) | 100 W |
Audio | |
| Surround Sound Formats | DTS-HD High Resolution Audio, DTS-HD Master Audio, DTS:X, DTS 96/24, Dolby Pro Logic IIx, Dolby Pro Logic, DTS Neo:6, Dolby Digital EX, Dolby Pro Logic II, Dolby Digital Plus, Dolby Digital 5.1, Dolby Pro Logic IIz, DTS 5.1, DTS ES, Dolby Atmos |
| Audio File Formats | WAV, WMA, MP3, FLAC, AAC, DSD, ALAC |
| Radio | Internet Radio, AM, FM |
Connections | |
|---|---|
| Connections | Coaxial S/PDIF, Composite, RJ45 (LAN), Optical S/PDIF, USB-A, Component, RCA (Line), RCA (Phono), HDMI |
| No. of Coaxial S/PDIF | 1 pcs |
| No. of 12V Trigger | 1 pcs |
| No. of RCA (Line) | 3 pcs |
| No. of HDMI Out | 1 pcs |
| No. of HDMI | 8 pcs |
| No. of Sub Out | 2 pcs |
| No. of Speaker Terminals | 7 pcs |
| No. of Optical S/PDIF | 1 pcs |
| No. of Component | 2 pcs |
| No. of Composite | 3 pcs |
| No. of USB-A | 1 pcs |
| No. of RCA (Phono) | 1 pcs |
| Outputs | HDMI, Composite, 12V Trigger, Component |
| HDCP Version | 2.2 |
Wireless | |
| Wi-Fi Dual Band | 2.4 GHz, 5.0 GHz |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Supported Apps | AirPlay, Pandora, Heos, SiriumXM, Spotify Connect |
Energy Facts | |
| Power Consumption (in Use) | 250.0 W |
| Power Consumption (Standby) | 0.2 W |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
| Height | 10.4 cm |
| Depth | 36.8 cm |
| Width | 44.0 cm |
| Weight | 8.3 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-09-06 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .