Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Lenovo Tab M10 Plus ZA5T 128GB is £194.99. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
If you find it's not ideal to read the news on your mobile phone, a tablet could be an alternative. The large 10.3-inch display makes reading easy and also comes in handy when watching movies. The battery, with its 5,000 mAh battery, should last a while.
The operative system on this tablet is Android 9 Pie. The tablet is equipped with an OLED display, a technology with provides better black levels than an LCD display.
You can capture your best moments with the camera on the tablet, which as an eight-megapixel resolution. The eight cores in the processor makes it very fast and it should run most apps without any problem.
All in all, Tab M10 Plus ZA5T 128GB is a very useful product. This is one of the most popular tablets on PriceRunner right now and its current lowest price is £195. It has a good average rating of 4.32 out of 5 and all of its features make it a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Lenovo Tab M10 Plus ZA5T 128GB |
| Brand | Lenovo |
Series | |
| Series | Lenovo Tab |
Product Properties | |
| Release Year | 2019 |
| Colour | White, Black, Grey |
| Screen Size | 10.3 " |
| OS Version | Android 9.0 Pie |
| Operating System | Android |
Communication | |
| SIM Card | Nano-SIM |
Camera | |
| Camera Resolution | 8.0 MP |
| Camera Resolution (front) | 5.0 MP |
| No. of Back Cameras | 1 |
| Telephoto Camera | No |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Ultra-Wide Angle Camera | No |
Features | |
| Fingerprint Reader | No |
| Water Resistant | No |
| Keyboard Included | No |
| Facial Recognition | No |
Connections | |
| USB Version | USB 2.0 |
| Connections | 3.5 mm Jack, USB-C |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Memory Card Reader | Yes |
Display | |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD), 1920x1200 |
| Pixel Density (PPI) | 220 |
| Active Digitizer (Stylus pen) | No |
| Screen Type | LCD |
Memory | |
| RAM | 4 GB |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Size (max) | 256GB |
| Type of Memory Card | microSDHC, microSD, microSDXC |
| Storage Capacity | 128 GB |
Wireless | |
| Miracast (Screen Mirroring) | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WiDi | No |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Wi-Fi Direct | Yes, No |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile Networks | No |
Processor | |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Processor Cores | Octa Core |
| Graphics Processor (GPU) | PowerVR GE8320 |
| System on Chip (SoC) | MediaTek Helio P22T |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
Measures | |
| Depth | 8.2 mm |
| Width | 153.3 mm |
| Weight | 460.0 g |
| Height | 244.2 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-04-03 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .