• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

B&Q Paint

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Paint
Product Properties
Sustainability Information
Related

100+ products

Show as table
B&Q Paint B&Q Ronseal Diamond Hard Floor Paint Floor Paint
B&Q Ronseal Diamond Hard Floor Paint Floor Paint
Wood, Satin
£13.60
3 stores
B&Q Paint B&Q Heavy Duty 5L Floor Paint
B&Q Heavy Duty 5L Floor Paint
Concrete
£58.99
4 stores
B&Q Paint B&Q Paint 2.5l
B&Q Paint 2.5l
£32.49
6 stores
B&Q Paint B&Q Coating Textured Brilliant
B&Q Coating Textured Brilliant
£58.99
4 stores
B&Q Paint B&Q Smartseal Coating Textured Natural
B&Q Smartseal Coating Textured Natural
Concrete
£76.95
4 stores
B&Q Paint B&Q Coating Textured Devon Wall Paint
B&Q Coating Textured Devon Wall Paint
Matte
£106
£2.80/L
4 stores
B&Q Paint B&Q White Vinyl Matt Wall Ceiling Emulsion Paint 10L Wall Paint 10L
B&Q White Vinyl Matt Wall Ceiling Emulsion Paint 10L Wall Paint 10L
£15
£1.50/L
2 stores
B&Q Paint B&Q Matt Emulsion Wall Paint Mid Grey 2.5L
B&Q Matt Emulsion Wall Paint Mid Grey 2.5L
Wood, Metal, Matte
£9
£3.60/L
2 stores
B&Q Valdez Satin Multi-Surface 2L Wall Paint
Trending
B&Q Valdez Satin Multi-Surface 2L Wall Paint
£37
2 stores
B&Q Clinic Wood Stain Dark Oak 500ml
B&Q Clinic Wood Stain Dark Oak 500ml
£14.99
3 stores
B&Q - Wall Paint 2.5L
B&Q - Wall Paint 2.5L
Wood, Metal, Plaster, Matte
£9
£3.60/L
2 stores
B&Q Paint Palenque Matt Wall Ceiling Emulsion 2.5L
B&Q Paint Palenque Matt Wall Ceiling Emulsion 2.5L
£13
2 stores
B&Q Edenberry Matt Wall Ceiling Emulsion Paint 5L
B&Q Edenberry Matt Wall Ceiling Emulsion Paint 5L
£24
2 stores
B&Q Leather Repair Paint & Dye Medium 250 ml
Trending
B&Q Leather Repair Paint & Dye Medium 250 ml
£18.99
3 stores
B&Q Skip19B Estate Emulsion Trou Wall Paint, Ceiling Paint 2.5L
B&Q Skip19B Estate Emulsion Trou Wall Paint, Ceiling Paint 2.5L
Matte
£59
£23.60/L
3 stores
B&Q Kinsale Matt Fence Shed Stain 5L 5L
B&Q Kinsale Matt Fence Shed Stain 5L 5L
Matte
£8
£1.60/L
2 stores
B&Q Dark Oak Matt Fence Shed Stain 5L
B&Q Dark Oak Matt Fence Shed Stain 5L
£8
2 stores
B&Q Matt Emulsion Wall Paint, Ceiling Paint 2.5L
B&Q Matt Emulsion Wall Paint, Ceiling Paint 2.5L
Top Coating, Matte
£9
£3.60/L
2 stores
B&Q Matt Emulsion Wall Paint 2.5L
B&Q Matt Emulsion Wall Paint 2.5L
Matte
£9
£3.60/L
2 stores
B&Q White Vinyl Matt Ceiling Emulsion Wall Paint 5L
B&Q White Vinyl Matt Ceiling Emulsion Wall Paint 5L
Water-borne, Matte
£11
£2.20/L
2 stores
B&Q Chapala Silk Wall Ceiling Emulsion Paint 2.5L Wall Paint 2.5L
B&Q Chapala Silk Wall Ceiling Emulsion Paint 2.5L Wall Paint 2.5L
Water-borne, Satin
£13
£5.20/L
2 stores
B&Q Harima Matt Wall Ceiling Emulsion Paint 2.5L
B&Q Harima Matt Wall Ceiling Emulsion Paint 2.5L
£13
2 stores
B&Q Chapala Matt Wall Ceiling Emulsion Paint 2.5L
B&Q Chapala Matt Wall Ceiling Emulsion Paint 2.5L
£13
2 stores
B&Q Gloss Wood 750Ml Metal Paint 0.75L
B&Q Gloss Wood 750Ml Metal Paint 0.75L
Wood, Metal
£14
£18.67/L
2 stores
B&Q Interior White Gloss 750Ml Metal Paint, Wood Paint 0.75L
B&Q Interior White Gloss 750Ml Metal Paint, Wood Paint 0.75L
Top Coating, Wood, Metal
£14
£18.67/L
2 stores
B&Q Ronseal Colron Danish Oil 500ml Natural Wood
B&Q Ronseal Colron Danish Oil 500ml Natural Wood
£14.99
2 stores
B&Q GoodHome Antique Pine Gloss Wood Varnish, 750Ml 0.75L
B&Q GoodHome Antique Pine Gloss Wood Varnish, 750Ml 0.75L
Wood
£16
£21.33/L
2 stores
B&Q Magnolia Matt Paint 10L
B&Q Magnolia Matt Paint 10L
Matte
£16
£1.60/L
2 stores
B&Q Compact Translucent Wood Stain Cherry 750 Ml
B&Q Compact Translucent Wood Stain Cherry 750 Ml
Wood
£19.75
2 stores
B&Q Princeton Soft Sheen Wall Ceiling Emulsion Paint 2.5L
B&Q Princeton Soft Sheen Wall Ceiling Emulsion Paint 2.5L
£21
2 stores
B&Q Water Based Hi-Vis Yellow Warning Paint Satin 5L Wall Paint 1L
B&Q Water Based Hi-Vis Yellow Warning Paint Satin 5L Wall Paint 1L
Matte
£23.82
£23.82/L
2 stores
B&Q High Strength Long Lasting Polyurethane Floor Paint 10L Light Grey
B&Q High Strength Long Lasting Polyurethane Floor Paint 10L Light Grey
£45.99
2 stores
B&Q Compact Translucent Wood Stain 720 Spruce Green 2.5L Woodstain
B&Q Compact Translucent Wood Stain 720 Spruce Green 2.5L Woodstain
Wood
£56.54
£5.97/L
2 stores
B&Q Internal Wooden Furniture Varnish 10 Litre - Matte
B&Q Internal Wooden Furniture Varnish 10 Litre - Matte
Matte
£84
2 stores
B&Q Gori 44+ Quick Dry Translucent Wood Stain 5L
B&Q Gori 44+ Quick Dry Translucent Wood Stain 5L
Water-borne, Wood
£89.93
2 stores
B&Q Gori 44+ Quick Dry Translucent Wood Stain 5L
B&Q Gori 44+ Quick Dry Translucent Wood Stain 5L
£89.93
2 stores
B&Q Internal Wooden Floor Lacquer 25 Litre 2 Pack
-15%
B&Q Internal Wooden Floor Lacquer 25 Litre 2 Pack
Matte
£140.25
£165
2 stores
B&Q Frenchic Paint Smoke Signal Al Fresco Range
B&Q Frenchic Paint Smoke Signal Al Fresco Range
£23.50
1 store
B&Q Skip19B Dulux Matt Emulsion Muddy Wall Paint 5L
B&Q Skip19B Dulux Matt Emulsion Muddy Wall Paint 5L
£84.49
£16.90/L
1 store
B&Q Pf Colour It Satin Black 400 Ml Quick Drying
B&Q Pf Colour It Satin Black 400 Ml Quick Drying
£5.56
1 store
B&Q Stonecare4U Anti-Condensation Paint Meadow Sage 75Ml Sample Reduce Moisture
B&Q Stonecare4U Anti-Condensation Paint Meadow Sage 75Ml Sample Reduce Moisture
£5.95
1 store
B&Q Stonecare4U Anti-Condensation Paint Country Cream Reduce Moisture Wall Paint
B&Q Stonecare4U Anti-Condensation Paint Country Cream Reduce Moisture Wall Paint
£5.95
1 store
B&Q Neon Pink Matt Finish 200 Ml Wood Paint
B&Q Neon Pink Matt Finish 200 Ml Wood Paint
Water-borne, Matte
£6.49
1 store
B&Q Ferropaint Magnetic Paint for Metal
B&Q Ferropaint Magnetic Paint for Metal
Metal
£6.80
1 store
B&Q Stonecare4U Anti-Condensation Smooth 75Ml Sample Reduce Moisture Condensation Wall Paint
B&Q Stonecare4U Anti-Condensation Smooth 75Ml Sample Reduce Moisture Condensation Wall Paint
£6.95
1 store
B&Q Stonecare4U Anti-Condensation Paint Mountain Slate 75Ml Sample Reduce Moisture
B&Q Stonecare4U Anti-Condensation Paint Mountain Slate 75Ml Sample Reduce Moisture
£6.95
1 store
B&Q White Multi Surface Fast Drying Gloss Satin Primer 400 Ml Wood Paint
B&Q White Multi Surface Fast Drying Gloss Satin Primer 400 Ml Wood Paint
Wood, Satin
£6.99
1 store
B&Q Colour It White Radiator Paint Tin 300 Ml
B&Q Colour It White Radiator Paint Tin 300 Ml
£6.99
1 store

Paint: 3 things to consider before buying

Choosing the right type of paint is crucial for achieving the desired finish and durability. Emulsion paints are ideal for interior walls and ceilings due to their quick drying time and easy application. For exterior surfaces, opt for masonry paint, which withstands weather conditions. If you're painting wood or metal, use gloss or satinwood paint for a durable finish. Always check the label for specific suitability to ensure the paint meets your project needs.

The finish of the paint affects both appearance and functionality. Matt finishes offer a smooth, non-reflective look, perfect for hiding imperfections on walls. Satin finishes provide a subtle sheen, making them suitable for high-traffic areas like hallways or kitchens where you might need to wipe surfaces clean. For a more reflective surface, choose gloss finishes, which are durable and great for woodwork like skirting boards and doors. Consider where you'll be applying the paint to select the most appropriate finish.

To avoid unnecessary trips to the store or leftover paint, calculate how much you'll need before purchasing. Measure the height and width of each wall to determine square footage. Most paint cans indicate coverage per litre; typically, one litre covers about 10 square metres with one coat. Factor in whether you'll need multiple coats or if you're using a primer, as this will affect the total amount required. Buying just enough ensures cost-effectiveness and reduces waste.

PAINT

FAQ

Paint is available in various types suitable for walls, such as emulsion and satin. Emulsion paint is water-based, easy to clean, and dries quickly, making it ideal for most interior walls. Satin paint offers a slight sheen and is more durable, perfect for high-traffic areas.

Paint colours can greatly affect the mood of a room. Consider the room's purpose and lighting. Lighter shades can make a space feel larger and brighter, while darker hues add warmth and intimacy. Test samples on your wall to see how they look at different times of day.

Paint finishes determine the sheen level. Gloss paint has a shiny finish that reflects light and is highly durable, making it suitable for doors and trim. Matte paint has no shine, offering a smooth finish that hides imperfections well, ideal for ceilings and low-traffic areas.

You’ve viewed 48 out of 120 products
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.