• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Bedec Paint

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Paint
Product Properties
Sustainability Information
Related

400+ products

Show as table
Bedec Paint Bedec Multi Surface Paint Satin Soft
Bedec Multi Surface Paint Satin Soft
£42.99
8 stores
Bedec Paint Bedec Barn Paint Satin 5L
Bedec Barn Paint Satin 5L
Wood
£60
£12.00/L
6 stores
Bedec Paint Bedec Multi Surface Paint Satin
Trending
Bedec Multi Surface Paint Satin
£39.98
8 stores
Bedec Paint Bedec Multi Surface Wood Paint, Metal Paint Black 0.75L
Bedec Multi Surface Wood Paint, Metal Paint Black 0.75L
Top Coating, Plaster, Radiators, Metal, Wood, Fiberglass, Glossy
£18.99
£25.32/L
8 stores
Bedec Paint Bedec Multi Surface Wood Paint, Metal Paint Black 0.75L
Bedec Multi Surface Wood Paint, Metal Paint Black 0.75L
Top Coating, Plaster, Radiators, Metal, Wood, Fiberglass, Matte
£18.99
£25.32/L
9+ stores
Bedec Paint Bedec Interior & Exterior Multi Surface Paint 750ml - Soft White
Bedec Interior & Exterior Multi Surface Paint 750ml - Soft White
£18.99
7 stores
Bedec Paint Bedec Barn Paint Satin 2.5L
Bedec Barn Paint Satin 2.5L
Top Coating, Metal, Satin
£42.09
£16.84/L
7 stores
Bedec Paint Bedec Multi Surface Paint Soft Wall Paint, Metal Paint, Wood Paint 2.5L
Bedec Multi Surface Paint Soft Wall Paint, Metal Paint, Wood Paint 2.5L
Water-borne, Wood, Matte
£40.02
£16.01/L
8 stores
Bedec Exterior Barn Paint 2.5ltr Matt
Bedec Exterior Barn Paint 2.5ltr Matt
£42.09
8 stores
Bedec Multi-Surface Wood Paint Soft White 0.75L
Trending
Bedec Multi-Surface Wood Paint Soft White 0.75L
Fiberglass, Plaster, Metal, Wood, Radiators, Satin
£18.99
£25.32/L
9+ stores
Bedec Interior & Exterior Multi Surface Paint 750ml 0.75L
Trending
Bedec Interior & Exterior Multi Surface Paint 750ml 0.75L
Top Coating
£18.99
£25.32/L
9+ stores
Bedec Interior & Exterior Multi Surface Paint 750ml Soft Wood Paint Anthracite 0.75L
Trending
Bedec Interior & Exterior Multi Surface Paint 750ml Soft Wood Paint Anthracite 0.75L
Plaster, Drywall, Metal, Wood, Concrete, Fiberglass, Satin
£18.99
£25.32/L
6 stores
Bedec Multi Surface MSP Wood Paint 0.75L
Bedec Multi Surface MSP Wood Paint 0.75L
£18.99
£25.32/L
6 stores
Bedec Multi-Surface Satin Wood Paint, Metal Paint 2.5L
Bedec Multi-Surface Satin Wood Paint, Metal Paint 2.5L
Metal, Wood, Satin
£42.99
£17.20/L
9 stores
Bedec Barn Paint
Bedec Barn Paint
Wood
£42.09
9 stores
Bedec Multi Surface Wood Paint, Metal Paint Black 2.5L
Trending
Bedec Multi Surface Wood Paint, Metal Paint Black 2.5L
Top Coating, Plaster, Metal, Wood, Radiators, Matte
£42.99
£17.20/L
9 stores
Bedec Multi Surface Wood Paint, Metal Paint Black 2.5L
Trending
Bedec Multi Surface Wood Paint, Metal Paint Black 2.5L
Top Coating, Plaster, Metal, Wood, Radiators, Glossy
£42.99
£17.20/L
9 stores
Bedec Multi Surface Plaster Facade Paint, Wood Paint, Radiator Paint, Concrete Paint, Metal Paint 0.75L
Bedec Multi Surface Plaster Facade Paint, Wood Paint, Radiator Paint, Concrete Paint, Metal Paint 0.75L
Top Coating, Water-borne, Plaster, Metal, Wood, Concrete, Radiators, Fiberglass, Semi-glossy, Glossy
£18.99
£25.32/L
8 stores
Bedec Multi Surface Paint
Bedec Multi Surface Paint
£74.84
8 stores
Bedec Aqua Advanced Satin
Bedec Aqua Advanced Satin
Metal, Wood
£25.99
3 stores
Bedec Multi Surface Wood Paint, Metal Paint Soft White 2.5L
Trending
Bedec Multi Surface Wood Paint, Metal Paint Soft White 2.5L
Top Coating, Plaster, Metal, Wood, Radiators, Glossy
£42.99
£17.20/L
7 stores
Bedec Barn Paint RAL 7016
Trending
Bedec Barn Paint RAL 7016
£66.79
£69.88
7 stores
Bedec Multi-Surface Gloss 2.5L Wood Paint, Wall Paint 2.5L
Bedec Multi-Surface Gloss 2.5L Wood Paint, Wall Paint 2.5L
Water-borne, Wood, Metal, Semi-glossy
£42.99
£17.20/L
6 stores
Bedec Paint Semi-Gloss Wood Paint 2.5L
Trending
Bedec Paint Semi-Gloss Wood Paint 2.5L
Water-borne, Wood, Satin, Semi-glossy
£43.49
£17.40/L
7 stores
Bedec Barn Paint Semi Gloss Wood Paint 5L
Bedec Barn Paint Semi Gloss Wood Paint 5L
Water-borne, Wood, Semi-glossy
£73.29
£14.66/L
6 stores
Bedec Barn Paint Satin 5L
Bedec Barn Paint Satin 5L
£72.99
8 stores
Bedec Multi Surface Wood Paint, Metal Paint Black 0.75L
Bedec Multi Surface Wood Paint, Metal Paint Black 0.75L
Top Coating, Plaster, Radiators, Metal, Wood, Fiberglass, Satin
£18.99
£25.32/L
7 stores
Bedec MSP Soft Satin 2.5L Wood Paint 2.5L
Trending
Bedec MSP Soft Satin 2.5L Wood Paint 2.5L
Water-borne, Wood, Satin
£42.99
£17.20/L
5 stores
Bedec Multi Surface Wood Paint, Metal Paint Magnolia 0.75L
Bedec Multi Surface Wood Paint, Metal Paint Magnolia 0.75L
Top Coating, Plaster, Metal, Wood, Radiators, Glossy
£24.50
£32.67/L
4 stores
Bedec Multi Surface Paint Gloss
-81%
Bedec Multi Surface Paint Gloss
Wood
£14.49
£77.37
5 stores
Bedec Multi-Surface Paint - Chocolate Wood Paint 0.75L
Bedec Multi-Surface Paint - Chocolate Wood Paint 0.75L
Metal, Wood, Glossy
£18.72
£24.96/L
5 stores
Bedec Barn Semi Gloss Mixed Wood Paint 2.5L
Bedec Barn Semi Gloss Mixed Wood Paint 2.5L
Metal, Wood, Semi-glossy
£43.49
£17.40/L
5 stores
Bedec MSP Multi Surface Wood Paint, Metal Paint 0.75L
Trending
Bedec MSP Multi Surface Wood Paint, Metal Paint 0.75L
Top Coating, Water-borne, Plaster, Metal, Wood, Satin
£21.79
£29.05/L
4 stores
Bedec Multi Surface Wood Paint, Metal Paint Gold 0.75L
Trending
Bedec Multi Surface Wood Paint, Metal Paint Gold 0.75L
Top Coating, Plaster, Metal, Wood, Radiators, Satin
£18.99
£25.32/L
8 stores
Bedec Soft Gloss Multi Surface Paint - Light Grey Wood Paint 0.75L
Bedec Soft Gloss Multi Surface Paint - Light Grey Wood Paint 0.75L
Metal, Wood
£18.99
£25.32/L
7 stores
Bedec Barn Paint Satin 2.5L
Bedec Barn Paint Satin 2.5L
Top Coating, Concrete, Wood, Satin
£40.41
£16.16/L
7 stores
Bedec Multi Surface Paint Satin
Bedec Multi Surface Paint Satin
£67.62
7 stores
Bedec MSP Soft Matt Ready Mixed
Bedec MSP Soft Matt Ready Mixed
Top Coating
£73.84
£76.39
7 stores
Bedec Multi Surface Wood Paint, Metal Paint Soft White 0.25L
Trending
Bedec Multi Surface Wood Paint, Metal Paint Soft White 0.25L
Top Coating, Plaster, Metal, Wood, Radiators, Glossy
£10.99
£43.96/L
6 stores
Bedec Multi-Surface Anthracite Gloss - Wood Paint 2.5L
Bedec Multi-Surface Anthracite Gloss - Wood Paint 2.5L
Radiators, Plaster, Metal, Wood, Concrete
£42.99
£17.20/L
6 stores
Bedec Barn Paint Semi-Gloss
Bedec Barn Paint Semi-Gloss
£43.49
6 stores
Bedec Bedec Forest Semi Gloss Barn Paint 5L
Bedec Bedec Forest Semi Gloss Barn Paint 5L
Top Coating, Wood, Concrete
£73.49
£14.70/L
6 stores
Bedec Barn Semi-Gloss 2.5L Wood Paint 2.5L
Bedec Barn Semi-Gloss 2.5L Wood Paint 2.5L
Top Coating, Water-borne, Metal, Wood, Semi-glossy
£43.49
£17.40/L
5 stores
Bedec MSP Multi Surface Wood Paint 0.75L
Bedec MSP Multi Surface Wood Paint 0.75L
Top Coating, Water-borne, Wood, Satin
£24.50
£32.67/L
3 stores
Bedec Paint Wood Paint 2.5L
Trending
Bedec Paint Wood Paint 2.5L
Top Coating, Wood, Concrete, Matte
£42.99
£17.20/L
3 stores
Bedec Multi Surface Matt Light 750ml Wood Paint 0.75L
-11%
Bedec Multi Surface Matt Light 750ml Wood Paint 0.75L
Top Coating, Plaster, Metal
£19.77
£26.36/L
3 stores
Bedec Multi Surface Satin 0.75L
Trending
Bedec Multi Surface Satin 0.75L
£20.98
£27.97/L
3 stores
Bedec Multi-Surface 750 ml - Holly Wood Paint 0.75L
Trending
Bedec Multi-Surface 750 ml - Holly Wood Paint 0.75L
Water-borne, Metal, Wood, Semi-glossy
£21.79
£29.05/L
3 stores

Paint: 3 things to consider before buying

Choosing the right type of paint is crucial for achieving the desired finish and durability. Emulsion paints are ideal for interior walls and ceilings due to their quick drying time and easy application. For exterior surfaces, opt for masonry paint, which withstands weather conditions. If you're painting wood or metal, use gloss or satinwood paint for a durable finish. Always check the label for specific suitability to ensure the paint meets your project needs.

The finish of the paint affects both appearance and functionality. Matt finishes offer a smooth, non-reflective look, perfect for hiding imperfections on walls. Satin finishes provide a subtle sheen, making them suitable for high-traffic areas like hallways or kitchens where you might need to wipe surfaces clean. For a more reflective surface, choose gloss finishes, which are durable and great for woodwork like skirting boards and doors. Consider where you'll be applying the paint to select the most appropriate finish.

To avoid unnecessary trips to the store or leftover paint, calculate how much you'll need before purchasing. Measure the height and width of each wall to determine square footage. Most paint cans indicate coverage per litre; typically, one litre covers about 10 square metres with one coat. Factor in whether you'll need multiple coats or if you're using a primer, as this will affect the total amount required. Buying just enough ensures cost-effectiveness and reduces waste.

PAINT

FAQ

Paint is available in various types suitable for walls, such as emulsion and satin. Emulsion paint is water-based, easy to clean, and dries quickly, making it ideal for most interior walls. Satin paint offers a slight sheen and is more durable, perfect for high-traffic areas.

Paint colours can greatly affect the mood of a room. Consider the room's purpose and lighting. Lighter shades can make a space feel larger and brighter, while darker hues add warmth and intimacy. Test samples on your wall to see how they look at different times of day.

Paint finishes determine the sheen level. Gloss paint has a shiny finish that reflects light and is highly durable, making it suitable for doors and trim. Matte paint has no shine, offering a smooth finish that hides imperfections well, ideal for ceilings and low-traffic areas.

You’ve viewed 48 out of 430 products

1

3

...

6

...

9
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.