Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

For the music lover - a built-in 3.5 mm headphone jack. A perfect phone for the kids, or to be used as an extra phone.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung Galaxy A22 64GB is £190.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Samsung Galaxy A22 64GB was launched in 2021 and packs four rear cameras (up to 48 Mp), one 13 MP front camera and a powerful octa core processor. With a 6.4-inch AMOLED display and a 1600x720 pixel screen resolution, this is a good choice for those who want a solid phone that can meet all your needs
Samsung Galaxy A22 64GB has a battery well suited for most peoples' needs (5,000 mAh). Under the hood, you'll find a 2 GHz octa core processor. Thanks to this powerful hardware, there will be no lag on your apps.
Samsung Galaxy A22 64GB comes with built-in shock resistance. With 64GB of internal storage, there's some space to store your vacation photos, documents and apps. In this day and age, headphone jacks are becoming increasingly rare. But this phone does have one, so just plug in your headphones and listen away.
Today the lowest price on Samsung Galaxy A22 64GB is £190. For that price, you get a phone with a 6.4-inch display from one of the major brands. This phone has a review average of 4.5 out of 5.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy A22 64GB |
| Brand | Samsung |
Product Properties | |
| Colour | Blue, Black, Purple, White, Grey |
| Screen Size | 6.4 " |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Plastic |
| Release Year | 2021 |
| Android Version | Android 11 |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| SIM Card | Nano-SIM |
| 5G | No |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 4 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | Yes |
| Video Resolution (max) | 1080p |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 48.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 30fps |
| Camera Resolution (front) | 13.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Features | |
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Water Resistant | No |
| Built-In Sensors | Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader |
Connections | |
|---|---|
| Connections | USB-C, 3.5 mm Jack |
| Memory Card Reader | Yes |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Screen Resolution | 1600x720 |
| Pixel Density (PPI) | 274 |
Storage | |
| Internal Memory Size | 64GB |
| Type of Memory Card | microSD |
Memory | |
| RAM | 4 GB |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth Version | 5.0 |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| Processor Speed | 2.0 GHz |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
Measures | |
| Weight | 186.0 g |
| Height | 159.3 mm |
| Width | 73.6 mm |
| Depth | 8.4 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-06-16 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .