Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A reciprocating saw can cut basically any material. It has a voltage of 18 volts and can handle wood of up to 300 millimetres thickness.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Milwaukee M18 BSX-402C is £442.26. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
If the trees in your yard are in need of some care, you could use a reciprocating saw for that. You get two batteries with this product, so no need to buy one separately. The multi-battery setup means you can just swap for one that's been charged and keep on working. This saw has a voltage of 18 volts and the stroke length is 28 mm.
Milwaukee brings you this battery-powered saw which weighs four kg. This model runs on batteries, which is becoming more and more popular. Nowadays there are battery-powered models that are as powerful as mains-powered ones.
Above mentioned features are just some of the advantages with Milwaukee M18 BSX-402C. Currently the lowest price on this product is £442, as you can see here on PriceRunner, but make sure to compare different merchants to find the very best deal for you. This model has a high average review score of 4.6 out of 5.
Product | |
|---|---|
| Product name | Milwaukee M18 BSX-402C |
| Brand | Milwaukee |
| Type | Reciprocating Saws |
Product Properties | |
| No Load Stroke Rate (max) | 3000 bps |
| Stroke Length | 28.0 mm |
| No Load Stroke Rate (min) | 0 bps |
Features | |
| Capacity Wood (max) | 300.0 mm |
| Included Accessories | Battery, Charger |
| Capacity Metal (max) | 20.0 mm |
Measures | |
| Weight | 4.0 kg |
Power Source | |
|---|---|
| Battery Capacity | 4.0 Ah |
| Charging Time | 80 min |
| Power Source | Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| No. of Batteries | 2 pcs |
| Voltage | 18.0 V |
| Number of Batteries & Capacity | 2x4,0Ah |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2015-07-01 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .