Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Looking for a dishwasher that will just disappear into your kitchen? Well, then this might be just the thing for you!
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Blomberg LDV42244 is £445.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Some people are not to keen on the idea of getting new kitchen cabinets, just to have the dishwasher in the middle of the whole thing, just announcing its presence with the non-matching door. Well, not so with this one. Buy a front that matches your cabinets and you won't even know it's there!
In a bit of a hurry? No problem! This dishwasher has a feature called RapidClean, which uses higher water temperatures to shorten the duration of the cycle. Very handy if you've had a dinner party, for example, and the dishes are stacking up.
You might wonder if the machine is done, or if it's still in the drying cycle. Handily enough, this machine projects a small, red dot on the floor to indicate that it is, in fact, still running. So no need to open the door to check.
As for the available programmes, you get quite a bit to choose from. For example, there is an intensive programme which is meant to be used for pots and pans. You also get a custom programme for glassware and a setting for extra long drying time.
This is one of the very most popular dishwashers on our site right now, and you can imagine why. As of today, the lowest price for this particular model is £445.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Blomberg LDV42244 |
| Brand | Blomberg |
Type | |
| Placement | Fully Integrated |
Product Properties | |
| Noise Level | 43 dB |
Features | |
| Placement of Cutlery | Cutlery Basket |
| Place Settings | 14 pcs |
| Features | Hidden Control Panel, Height Adjustable Trays, Half Load, Display |
| Height Adjustable Trays/baskets | Heigth Adjustable Upper tray/basket |
Water Consumption | |
|---|---|
| Water Consumption per Cycle | 9.5 L |
Measures | |
| Standard Width | 60 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 55.0 cm |
| Height | 81.8 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-09-13 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .