Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This model has an E energy class. This model is a great choice if you have a compact bathroom and it is easy to install, as it is a freestanding model.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Whirlpool TDLR7220SS is £653.48. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Are you thinking of buying a new washing machine? If yes, this model from Whirlpool is a great choice. This top-loaded machine is suitable in a smaller home and takes up less space than a front-loaded model.
If you have a compact bathroom this model is a great choice, as it has a width of only 40 cm. The model has a maximum noise level of 78 dB.
Whirlpool TDLR7220SS is one of the larger washing machines on the market with its capacity of seven kg, great for the larger household. This model has an energy class of E, so it's not the most energy-efficient model on the market.
In the category of washing machines, this is currently one of the most popular washing machines on PriceRunner and right now the lowest price is £653. The price is below average for the category, which makes this washing machine an affordable purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Whirlpool TDLR7220SS |
| Brand | Whirlpool |
| Product Type | Washing Machine |
Product Properties | |
| Energy Class | E |
| Noise Level (Spin) | 78 dB |
| Front or top loaded | Top Loaded |
| Noise Level Class | C |
| Spin Performance | B, C |
| Placement | Freestanding |
| Colour | White |
| Wash Capacity | 7.0 kg |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 78.0 kW/h |
Features | |
|---|---|
| Maximum Spin Speed | 1200 rpm |
| Features | Delayed Start |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Cycle | 45.0 L |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Width | 40.0 cm |
| Height | 90.0 cm |
| Depth | 60.0 cm |
| Standard Width | 40 cm, 60 cm |
| Weight | 57.0 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-12-06 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .