Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

It’s a good time to buy! Prices are at an all-time low
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Microsoft Surface Pro 7 i7 16GB 256GB is £549.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Whether you want to read e-books or scroll through your news feed, this tablet could be a good choice. You should have no problem reading text or streaming movies on the very large 12.3-inch display. A perfect product for the large and small things in your everyday life!
The tablet is equipped with an OLED screen, a technology with provides better black levels than an LCD screen. Surface Pro 7 i7 16GB 256GB runs on Windows, more specifically Windows 10 Home.
The four cores in the processor makes it very fast and it should run most apps without any problem. The pictures you take with the front camera on this tablet has a resolution of 5 megapixels.
All in all, Surface Pro 7 i7 16GB 256GB is a very useful product. At present, the lowest price on this product on PriceRunner is £549, but make sure to compare different merchants to find the best deal for you. It has a good average rating of 4.19 out of 5 and all of its features make it a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Microsoft Surface Pro 7 i7 16GB 256GB |
| Brand | Microsoft |
Series | |
| Series | Microsoft Surface Pro |
Product Properties | |
| Release Year | 2019 |
| Colour | Black, Grey |
| Screen Size | 12.3 " |
| OS Version | Windows 10 Home |
| Operating System | Windows |
Camera | |
| Camera Resolution | 8.0 MP |
| Video Resolution (max) | 1080p (Full HD) |
| Camera Resolution (front) | 5.0 MP |
| No. of Back Cameras | 1 |
| Telephoto Camera | No |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Ultra-Wide Angle Camera | No |
Features | |
| Fingerprint Reader | No |
| Water Resistant | No |
| Keyboard Included | No |
| Facial Recognition | Yes |
Connections | |
| USB Version | USB 2.0, USB 3.2 Gen 1 |
| Connections | 3.5 mm Jack, USB-C, USB-A |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Memory Card Reader | Yes |
Display | |
| Screen Resolution | 2736x1824 |
| Pixel Density (PPI) | 267 |
| Active Digitizer (Stylus pen) | Yes |
| Screen Type | LCD |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 16 GB |
Storage | |
| Type of Memory Card | microSDHC, microSD, microSDXC |
| Storage Capacity | 256 GB |
Wireless | |
| Miracast (Screen Mirroring) | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WiDi | No |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile Networks | No |
Processor | |
| Processor Speed | 1.3 GHz |
| Processor Cores | Quad Core |
| Graphics Processor (GPU) | Intel Iris Plus Graphics |
| System on Chip (SoC) | Intel Core i7 |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Battery Life | 10.5 h |
Measures | |
| Depth | 8.5 mm |
| Width | 292.0 mm |
| Weight | 790.0 g |
| Height | 201.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-10-03 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .