Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This booster seat has your child sitting in a rear-facing position. This car seat works well even for slightly older children, since it has a maximum weight limit of 36 kg
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Jané Groowy, so the data shown are historical prices.
When it comes to mounting options, this model must be fitted using Isofix. Although it could seem like a hassle to mount a seat using Isofix, it is very quickly done and more secure than a seat mounted by means of a seat belt. Booster seats are for the older children who need something a bit roomier than the more cramped, smaller child seats. This could be a great alternative when it's time for the child to start facing forward.
In short, this product has a lot of things going for it and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £.
Product | |
|---|---|
| Product name | Jané Groowy |
| Brand | Jané |
| Type | Booster Seats |
Measures | |
| Width | 44.0 cm |
| Depth | 70.0 cm |
| Weight | 15.0 kg |
| Height | 55.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-12-25 |
Product Properties | |
|---|---|
| User height (max) | 150 cm |
| Direction | Rear, Front |
| Safety Standards | i-Size, UN R129 |
| Colour | Black |
| User height (min) | 16 " |
| Type of Belt | 3-Points |
| User height (min) | 40 cm |
| Mounting Option | Isofix |
| Features | Side Impact Protection (ASIP), Washable Covering, Adjustable Head Rest, Rotatable |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .