Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Remington PROluxe S9100B Midnight Edition could potentially do wonders for your hair. A maximum temperature of 230°C is suitable for those with thicker hair.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Remington PROluxe S9100B Midnight Edition is £44.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
PROluxe S9100B Midnight Edition from Remington is a great tool to get styled hair quickly and easily. A straightener can do wonders for dry hair and will give it a straight and shiny look. Straighteners are easy to bring in the bag because they require hardly any storage space.
It is ceramic, which is a material that is great for maintaining an even temperature. You will therefore never have a problem with it not being able to maintain the temperature during use. You shouldn't have to plan too far in advance when you're going to use this straightener, since it has fast heating.
This straightener is available in black.
As you can tell, there are many great things to be said about PROluxe S9100B Midnight Edition. In the category of straighteners, this is currently one of the most popular models on PriceRunner and right now the lowest price is £45. It has a high average rating of 4.6 out of 5.
Product | |
|---|---|
| Product name | Remington PROluxe S9100B Midnight Edition |
| Brand | Remington |
| Type | Hair Straighteners |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-03 |
Product Properties | |
|---|---|
| Properties | Digital Display, Ceramic, Automatic Shut-Off, Swivel Cord, Fast Heating |
| Automatic Shut-Off | 60 min |
| Temperature (min) | 150.0 °C |
| No. of Heat Settings | 9 |
| Heating Time | 10 sec |
| Colour | Black |
| Temperature (max) | 230.0 °C |
| Cord Length | 300.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .